Na inwestycje związane z elektrownią atomową aż 60,2 mld zł?

1713275278 elektrowniajadrowapej

fot: Polskie Elektrownie Jądrowe

Poglądowa wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

fot: Polskie Elektrownie Jądrowe

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zapewnić finansowania Polskich Elektrowni Jądrowych w wysokości 60,2 mld zł w latach 2025-2030 - wynika z opublikowanego w poniedziałek na Rządowym Centrum Legislacji projektu ustawy.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa ma generować do 3750 MWe i powstanie na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Jak wyjaśniło MKiŚ, w którym powstał projekt, spółka PEJ potrzebuje zapewnienia finansowania, gdyż jego brak może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla realizacji projektu.

Wskazano, że Skarb Państwa zapewnia 30 proc. kapitału, a reszta ma zostać sfinansowana z kapitału obcego (np. Export-Import Bank of the United States), założono, że finansowanie zewnętrzne będzie zaciągane po wniesieniu wkładu własnego. Tym samym projekt przewiduje 60,2 mld zł w ramach dokapitalizowania PEJ w latach 2025-2030. Resort klimatu w uzasadnieniu wskazał, że nie ma obecnie przepisów, które umożliwiają wsparcie spółki na odpowiednim poziomie i takie możliwości ma wprowadzić projekt.

Ponadto, Polskie Elektrownie Jądrowe w komunikacie opublikowanym w poniedziałek chwaliły się przyśpieszonymi pracami nad projektem ustawy. Przyspieszamy w ostatnim czasie osiągnęliśmy istotny postęp prac w projekcie jądrowym, między innymi rząd zabezpieczy łącznie około 60 miliardów złotych w latach 2025-30, by wesprzeć ten strategiczny projekt - ocenił Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Maciej Bando.

Przekazano, że spółka wystąpiła do prezesa Państwowej Agencji Atomistyki na temat metodyki klasyfikacji systemów bezpieczeństwa. Wyjaśniono, że jest to ocena rozwiązań dot. systemów oraz elementów konstrukcji reaktora AP-1000 (trzy takie reaktory będą wykorzystane w elektrowni). Zaznaczono, że prezes PAA ocenił zgodność metodyki zaproponowanej przez PEE z wymaganiami nałożonymi przez prawo.

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, z należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jako inwestorem i operatorem. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Ministerstwo Klimatu zapowiedziało zaktualizowanie PPEJ w jeszcze w tym roku.

Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r., a rząd ma deklaracje wykonawcy, że od tego momentu potrzebuje siedmiu lat na zakończenie procesu budowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.