MPL Katowice: tak powstaje nowy pas startowy

fot: ARC

Wybetonowano 144 tys. m kw. podbudowy nowej drogi startowej o grubości 22 cm

fot: ARC

Dobiega końca kolejny z etapów budowy nowej drogi startowej na lotnisku w Pyrzowicach. Dłuższa, o 400 m od obecnej, droga startowa pozwoli przyjąć największe statki powietrzne z pełnym obciążeniem. Inwestycja kosztuje 157 mln zł.

Wkrótce zakończy się układanie pierwszej z dwóch warstw betonowych nawierzchni przyszłej drogi. Górna warstwa zostanie ułożona w przyszłym roku. Ponadto w pyrzowickim porcie rozpoczęły się prace ziemne przy budowie dróg szybkiego zjazdu tzw. speedway, pozwalających na opuszczenie przez statek powietrzny drogi startowej z prędkością nawet 90 km/h.

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice wybetonowano 144 tys. m kw. podbudowy nowej drogi startowej o grubości 22 cm. W tym celu wykorzystano prawie 32 tys. m sześc. betonu cementowego. Układanie ostatniej 30-centymetrowej warstwy nawierzchni przyszłej drogi rozpocznie się w 2014 r. Zakończenie wszystkich prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2014 r., natomiast samoloty będą mogły skorzystać z nowej infrastruktury rok później.

Statki powietrzne, które będą lądować na nowej drodze startowej będą mogły z niej szybko zjechać korzystając z drogi szybkiego zjazdu tzw. speedway. W Katowice Airport powstaną dwie tego typu drogi (N i R), po jednej dla każdego kierunku. Zostaną one usytuowane pod takim kątem względem nowej drogi startowej, by możliwe było opuszczenie jej przed ukończeniem pełnego dobiegu, tj. przy prędkości wynoszącej do 90 km/h. Ponadto w Katowice Airport udostępnione zostaną trzy prostopadłe drogi kołowania - L, M i S. Aktualnie trwają prace ziemne przy budowie drogi kołowania N oraz M.

- Po zakończeniu inwestycji komfort korzystania z Katowice Airport i jego możliwości operacyjne zdecydowanie wzrosną. Dłuższa, o 400 m od obecnej, droga startowa pozwoli przyjąć największe statki powietrzne z pełnym obciążeniem, a drogi szybkiego zjazdu umożliwią ekspresowe opuszczenie pasa i udostępnienie go kolejnym samolotom, dla których nie zabraknie miejsca na rozbudowanej niedawno płycie postojowej - wyjaśnia Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice trwają prace przy budowie infrastruktury nowoczesnego systemu nawigacyjnego, który będzie wspomagał lądowania samolotów w warunkach ograniczonej widzialności i niskiego pułapu chmur - Instrument Landing System (w skrócie ILS) kategorii II. Trwają również prace przy budowie sieci teletechnicznej systemu METEO, w tym m.in. systemu informowania o wystąpieniu oblodzenia na nawierzchni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.