Motyka: W 2040 r. będziemy mieć 15-16 proc. energii z atomu

Polska może czerpać 15-16 proc. zużywanej energii elektrycznej z elektrowni jądrowej w 2040 r. - poinformował minister energii Miłosz Motyka w czwartek podczas odbywającego się w Poznaniu kongresu Impact.

fot: FB/Ministerstwo Energii

MIłosz Motyka

fot: FB/Ministerstwo Energii

Polska może czerpać 15-16 proc. zużywanej energii elektrycznej z elektrowni jądrowej w 2040 r. - poinformował minister energii Miłosz Motyka w czwartek podczas odbywającego się w Poznaniu kongresu Impact.

- Do 2040 r. pewnie w zakresie zapotrzebowanie to będzie 15-16 proc - powiedział Motyka, odpowiadając na pytanie o to, ile energii jądrowej będzie dostępne w kraju za kilkanaście lat.

Odniósł się też do przygotowywanej budowy pierwszej polskiej elektrowni w gminie Choczewo na Pomorzu. Za ten projekt odpowiada spółka Polskie Elektrownie Jądrowe a wykonawcą jest konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel. Pierwszy reaktor tej elektrowni ma rozpocząć pracę w 2036 r. a kolejne - w 2037 i 2038 r.

- Jeżeli chodzi o to, jak będzie się ta inwestycja realizowała, to mam nadzieję, że bez opóźnień i w 2036 r. pierwszy prąd z elektrowni jądrowej w naszym systemie popłynie - wskazał minister.

Dodał, że zakłada, iż w 2040 r. będzie trwać budowa drugiej elektrowni jądrowej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, potencjalne lokalizacje drugiej elektrowni to: Bełchatów, Kozienice, Połaniec i Konin. W 2025 r. rozpoczęto wstępny dialog z dostawcami technologii reaktora.

Motyka odniósł się także do planów budowy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Jego zdaniem, mogą one być w przyszłości wykorzystywane jako źródło energii dla ciepłownictwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Terminal instalacyjny w Świnoujściu dla farm wiatrowych ma być dwa razy większy

Spółka Orlen Neptun oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisali list intencyjny dotyczący rozbudowy terminalu instalacyjnego dla inwestycji offshore wind na Bałtyku. Dzieje się to dokładnie rok po uruchomieniu terminala.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

Jutro za paliwo zapłacisz więcej. Sprawdź ile

W środę litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a diesla - 6,46 zł - wynika z wtorkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich paliw wzrosną w porównaniu z wtorkiem.

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,93 zł za litr, diesel - 6,45 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,93 zł, benzyny 98 - 6,57 zł, a oleju napędowego - 6,45 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw spadła w porównaniu z poniedziałkiem.