Modernizację ponad 6 tys. lamp ulicznych oraz wymianę ponad 1,6 tys. słupów oświetleniowych planuje miasto Sosnowiec

fot: Maciej Dorosiński

O przyszłości dworca w Maczkach prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński (na zdjęciu) ma rozmawiać z członkiem zarządu PKP SA Jarosławem Kołodziejczykiem

fot: Maciej Dorosiński

 Umowę na modernizację ponad 6 tys. lamp ulicznych oraz wymianę ponad 1,6 tys. słupów oświetleniowych podpisał we wtorek samorząd Sosnowca ze spółką FBSerwis z grupy Budimeksu.

Warta 15,6 mln zł brutto umowa powinna zostać zrealizowana w ciągu piętnastu miesięcy (sześć miesięcy na projektowanie; dziewięć na realizację). Miasto deklaruje, że jego ulice będą już wtedy praktycznie w całości oświetlone w energooszczędnej technologii ledowej - oprócz tych lamp, które nie należą do samorządu.

Umowę podpisano podczas wtorkowego spotkania prasowego w Sosnowcu. Jak przypominał prezydent tego miasta Arkadiusz Chęciński, to już drugi etap modernizacji oświetlenia ulicznego.

- W poprzednim projekcie wymieniliśmy prawie 8 tys. opraw, kosztowało nas to ok. 15 mln zł. Teraz kolejny etap; po jego zakończeniu, co planowane jest w 2021 r. będziemy już miastem, które będzie miało na swoich słupach oświetlenie ledowe praktycznie w całości - 99 proc. naszych słupów będzie z tego typu oświetleniem ekologicznym, energooszczędnym - zaznaczył Chęciński.

Obecne prace obejmą: oprawy lamp - 6071 sztuk; stare, najbardziej zniszczone betonowe słupy oświetlenia (1021 z unijnym dofinansowaniem; kolejnych ok. 600 na wyłączny koszt miasta), a także 140 szaf oświetleniowych i system sterowania. Wymiana lamp będzie możliwa dzięki zakupowi od Tauronu prawie 7 tys. opraw - poza zasobem miasta pozostały tzw. sieci skojarzone.

- Te działania przyczynią się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 75 proc., jeżeli chodzi o energię elektryczną i oświetlenie; zużycie energii zmniejszy się o prawie 70 proc. Niestety ceny energii szybują bardzo mocno w górę, ale to powoduje, że koszty, które ponosi miasto nie są aż tak drastycznie wyższe niż gdyby to miało miejsce bez tego typu działań - ocenił Chęciński.

Sosnowiec dostał unijną dotację do tego przedsięwzięcia we wrześniu ub. roku. Była to druga pod względem wielkości dotacja w rozstrzygniętym wówczas konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 - na realizację projektów z zakresu efektywności energetycznej oświetlenia.

W największym z tych przedsięwzięć, przy dotacji prawie 23 mln zł, Tychy wymienią 2,3 tys. zł lamp i inną infrastrukturę. Sosnowiec przygotował natomiast projekt o wartości ponad 19 mln zł, do którego otrzymał z RPO ok. 16,5 mln zł z RPO.

Dotacje te zostały przyznane w konkursie tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego śląskiego RPO (ZIT to instrument, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

W ramach działań śląskiego RPO dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej w tzw. poddziałaniu 4.5.1 ZIT prowadzone są konkursy w zakresie niskoemisyjnego transportu miejskiego oraz oświetlenia ulicznego.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.