Modernizacja koleiPółnoc-Południe\" zahamuje rozwój górnictwa

Ce65 PLK

Finansowana przez UE modernizacja linii kolejowej Tczew-Pszczyna-Brno zablokuje setki milionów ton węgla w złożach Kompanii Węglowej

Kompanii Węglowej, największej polskiej firmie górniczej, grozi utrata możliwości wykorzystania dostępnych złóż węgla o zasobach obliczanych na 257 mln ton - podał portal forsal.pl.

Rzecznik spółki górniczej Zbigniew Madej potwierdza, że ryzyko utraty możliwości wykorzystania tych złóż związane jest z projektowaną modernizacją linii kolejowej C-E 65 łączącej północ i południe Polski.

Inne zagrożenie związane jest z projektem drogi ekspresowej S1 na odcinku Kosztowy-Bielsko-Biała. Jej przebieg można jednak jeszcze skorygować, bo nie wydano dotąd decyzji środowiskowej dla budowy ekspresówki.

Ćwierć miliarda ton węgla zablokowanych przez inwestycje komunikacyjne to dla Kompanii Węglowej ogromne ilości: odpowiadają wieloletniemu wydobyciu (przypomnijmy, że dla porównania rok temu w KW wyniosło ono 44,5 mln ton a obecnie - około 42 mln ton).

– Nie jesteśmy przeciwnikami budowy szybkich kolei czy dróg ekspresowych. Przypominamy jednak, że prawo nakazuje także racjonalną gospodarkę kopalinami – mówi Zbigniew Madej na łamach \"Pulsu Biznesu\".

Kompania Węglowa w przeszłości straciła już możliwości wydobycia około 250 mln ton węgla. Stał się niedostępny z powodu lokalizacji nad złożami śląskich odcinków autostrad A4 i A1.
Portal forsal.pl ocenia, że inne śląskie firmy górnicze aż takich problemów jak Kompania Węglowa nie mają. Katowicki Holding Węglowy twierdzi że nie ma ich w ogóle, a Jastrzębska Spółka Węglowa straci tylko 3 mln ton w \"Boryni\" i 250 tys. ton w kopalni \"Jas-Mos\" (z powodu autostrady A1).

Linia kolejowa C-E 65

na odcinku (Gdynia)-Tczew-Bydgosz-Inowrocław-Zduńska Wola-Karsznice-Tarnowskie Góry-Pszczyna o długości 573 km jest wykorzystywana do przewozów towarowych, a na odcinku Tczew – Inowrocław również do przewozów pasażerskich. Należy do VI europejskiego korytarza transportowego, który biegnie z Gdyni do Brna w Czechach oraz do Žiliny w Słowacji i została objęta umową o głównych międzynarodowych liniach transportu kombinowanego AGTC.

Komisja Europejska w 2005 r. przyznała pomoc finansową na wykonanie studium wykonalności i analizę oddziaływania na środowisko. Inwestycja ma wysoki europejski priorytet bezpieczeństwa transportowego.

Planuje się przebudowę urządzeń inżynieryjnych, wymianę podtorza i nawierzchni kolejowej, budowę skrzyżowań dwupoziomowych oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Efektem unowocześnienia linii będzie m.in.:
* zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich do 160 km/h (na odcinku Tczew – Inowrocław do 200 km/h) i skrócenie czasu podróży między Śląskiem a Pomorzem
* zwiększenie prędkości pociągów towarowych do 120 km/h
* zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym poprzez eliminację przejazdów jednopoziomowych i zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym
* zlikwidowanie barier architektonicznych dla niepełnosprawnych i rodziców z dziecięcymi wózkami dzięki budowie podjazdów i wind
* mniejszy wpływ na środowisko naturalne poprzez budowę przejść dla zwierząt, urządzeń odstraszających, ekranów akustycznych i mat wyciszających

Umowę z UE podpisano w lipcu 2008 roku z terminem wykonania określonym na 20 miesięcy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.