MIR: trwają prace nad Krajową Polityką Miejską

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Minister Bieńkowska podkreśliła, że bez względu na to, które inwestycje zostaną zrealizowane, Polska nie straci żadnych pieniędzy...

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rozpoczęło drugi etap prac nad Krajową Polityką Miejską - nieformalną debatę nad kształtem tego dokumentu - poinformowało biuro prasowe resortu.

- Chcemy do czerwca rozmawiać z państwem o tym, co jeszcze powinno się w nim znaleźć. Latem zamierzamy skierować kolejny projekt KPM do formalnych uzgodnień i konsultacji - wyjaśniła wicepremier Elżbieta Bieńkowska uczestnikom konferencji inaugurującej dyskusję dotyczącą dokumentu przedstawionego przez MIR.

Projekt KPM jest efektem kilku miesięcy wspólnej pracy MIR, samorządów, resortów i innych podmiotów zainteresowanych tematyką rozwoju miast. Rozpoczęły się one jeszcze w lipcu ubiegłego roku, po przyjęciu przez rząd założeń tej polityki.

- Dzisiaj zapraszamy do otwartej dyskusji, która ma nam pomóc doprecyzować odpowiedź na pytania co i jak należy zrobić, aby Krajowa Polityka Miejska była realistyczna i skuteczna - zaznaczyła wicepremier Bieńkowska.

Wagę tych konsultacji podkreślił wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski.

- Nie rozmawiamy tylko o jakimś projekcie dokumentu, który powstaje w resorcie. Polityce miejskiej nadano wysoką rangę poprzez wprowadzenie jej do porządku prawnego znowelizowaną ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. KPM jest też częścią systemu dokumentów strategicznych - podkreślił wiceminister.

KPM jest adresowana do wszystkich miast, niezależnie od ich wielkości i położenia. Koncentruje się na najważniejszych kwestiach i wyzwaniach dotyczących ich rozwoju. Te kwestie pogrupowane zostały w 10 wątkach tematycznych: kształtowanie przestrzeni, partycypacja społeczna, transport i mobilność miejska, niskoemisyjność i efektywność energetyczna rewitalizacja, polityka inwestycyjna, rozwój gospodarczy, ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu, demografia oraz zarządzanie obszarami miejskimi.

- Dokument ten powstaje na poziomie krajowym, ale nie narzucamy nic miastom. KPM ma stanowić dla nich platformę odniesienia - czy ich działania są zgodne z polityką krajową. Jeśli chodzi o prace resortów i instytucji rządowych, dokument ten ma pomóc skoordynować to co robią one w tym obszarze - wyjaśniła wicepremier Bieńkowska. Poinformowała także, że w resorcie trwają prace nad Narodowym Planem Rewitalizacji. Rewitalizacja jest jednym z najistotniejszych tematów dla polskich miast, o których mowa w KPM.

Konferencja inaugurująca II etap prac nad Krajową Polityką Miejską odbyła się 7 kwietnia, w siedzibie MIR. Wzięli w niej udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej oraz uczelni wyższych, eksperci i organizacje społeczne i gospodarcze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.

Węgiel wraca do łask. Polacy chcą się nim ogrzewać

Sprzedaż kotłów na węgiel wzrosła w drugim kwartale 2026 r. o 15-20 proc. – szacuje Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Branża wskazuje, że wpływ miały na to m.in. ceny pelletu, a węgiel jest obecnie łatwiej dostępny i tańszy.