Ministerstwo Środowiska: nowelizacja prawa dla łupków

Komitet Stały Rady Ministrów ciągle pracuje nad nowelizacją Prawa geologicznego i górniczego - poinformowało w piątek (5 lipca) Ministerstwo Środowiska, które przygotowało ten projekt. Nowe prawo ma uregulować kwestie związane z wydobyciem gazu łupkowego.

W czwartek KSRM przyjął już projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW), która ma uregulować kwestie podatkowe wydobycia węglowodorów, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.

Z kolei projekt Ministerstwa Środowiska wprowadza m.in. uproszczony model koncesjonowania, gwarancję ciągłości praw dla inwestora, który otrzymał koncesję, czyli również prawo do wydobycia, oraz uproszczenie procedur środowiskowych. Rozwiązania te mają - w zamyśle rządu - przyciągnąć inwestorów chcących wydobywać gaz z łupków.

Zgodnie z projektem państwowy udziałowiec koncesji - Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE) będzie miał udział w zyskach proporcjonalny do udziału w kosztach, ustalonego na poziomie maksymalnie 5 proc. NOKE straci też prawo weta wobec pozostałych stron umowy o współpracy. Zamiast tego będzie mógł zgłosić zastrzeżenia, które będzie rozpatrywał resort środowiska.

Natomiast poszukiwanie złóż będzie się odbywało na podstawie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, które - przy braku sprzeciwu - w ciągu 30 dni nabierze mocy. Znikną dzisiejsze koncesje poszukiwawcze, zostaną jedynie koncesje rozpoznawczo-wydobywcze, które będą przyznawane wyłącznie w przetargach.

Zrzeszająca firmy wydobywcze Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego uważa, że proponowane zmiany Prawa Geologicznego i Górniczego w dalszym ciągu budzą poważne wątpliwości.

Jak powiedział PAP dyrektor generalny OPPPW Marcin Zięba, członkowie OPPPW nie wierzą, by proponowane zmiany w praktyce zapewniały posiadaczom dzisiejszych koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych automatyczne prawo do uzyskania koncesji na wydobycie węglowodorów.

- Istnieje zbyt wiele obszarów ryzyka, które wynikając z nieprecyzyjnych zapisów, powodują uznaniowość Ministra Środowiska w zakresie przyznania koncesji na wydobycie na warunkach przetargu nieograniczonego, bez poszanowania praw firm, które prowadziły wcześniej prace poszukiwawcze - ocenił Zięba.

OPPPW zwraca też uwagę, że okres poszukiwawczo-rozpoznawczy może zostać przedłużony tylko raz i tylko na dwa lata, natomiast zagospodarowanie złóż niekonwencjonalnych jest procesem długotrwałym.

- Zaniepokojenie budzi fakt, że projektowane zmiany nie zapewniają wystarczającego czasu na kontynuowanie prac w tej części obszaru koncesyjnego, w której nie będzie prowadzone wydobycie, a to jest warunkiem zagospodarowania złoża w sposób racjonalny i opłacalny - podkreślił Zięba.

Organizacja zauważa, że o ile nowe prawo ma silnie motywować ekonomicznie operatorów do możliwie najszybszej realizacji prac, jednak grożą im nieproporcjonalnie wysokie kary w przypadku wystąpienia opóźnień z przyczyn będących poza ich kontrolą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.