Minister gospodarki Bawarii w Polsce

Minister gospodarki Bawarii, Martin Zeil uczestniczył wczoraj w polsko-bawarskich rozmowach gospodarczych.

- Spotkanie ma pozytywny wpływ na rozwój naszej współpracy handlowej i inwestycyjnej. Mam nadzieję, że przyczyni się również do nawiązania bezpośrednich kontaktów polskich i bawarskich przedsiębiorców - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak

Zdaniem wicepremiera Pawlaka potrzeby rozwojowe polskiej gospodarki stwarzają nowe możliwości dla zagranicznych partnerów.

- Doceniamy zaangażowanie inwestycyjne firm bawarskich w Polsce, które jest szczególnie cenne ze względu na wysoki poziom rozwoju technologicznego - podkreślił wicepremier.

- Wysoko oceniamy także współpracę regionalną na poziomie województw, powiatów, gmin i miast - dodał.

Przypomniał nadto, iż Polska jest także atrakcyjnym partnerem ze względu na wsparcie udzielane inwestorom.

- Oferujemy zagranicznym partnerom preferencyjne warunki prowadzenia działalności. Przykładem takich rozwiązań są Specjalne Strefy Ekonomiczne, gdzie z powodzeniem rozwija się przemysł samochodowy, czy lotniczy - zauważył.

Wiceszef rządu zachęcał reprezentantów bawarskiego biznesu do zaangażowania się w konkretne projekty inwestycyjne w Polsce.

- Prace przygotowawcze związane z organizację Euro 2012 będą doskonałą okazją do nawiązania współpracy z bawarskimi firmami - zauważył.

Strona bawarska zadeklarowała swoją pomoc w tworzeniu nowoczesnej infrastruktury transportowej, w tym m.in. wsparcie w zakresie know-how, prac projektowych oraz wykonawstwa.

Szef bawarskiej delegacji, wicepremier Bawarii Martin Zeil wyraził chęć kontynuowania dotychczasowej współpracy między obu krajami.

- Działalność w Polsce prowadzi 2600 bawarskich przedsiębiorców, reprezentujących różne branże, od transportu i budownictwa po energetykę i technikę medyczną. Świadczy to o dużej atrakcyjności Polski jako partnera biznesowego oraz miejsca dla inwestycji zagranicznych - zapewnił.

Wicepremier Waldemar Pawlak przyjął również zaproszenie na Targi Nieruchomości Expo Real 2010 w Monachium.

Obroty handlowe Polski z Bawarią wyniosły w 2008 r. 7,5 mld euro (wzrost o 13 proc. w porównaniu z 2007 r.), z czego eksport osiągnął 3,2 mld euro. Obroty Bawarii z Polską stanowią ok. 13 proc. całości polsko-niemieckiej wymiany handlowej. Nasz kraj znajduje się obecnie na 14. miejscu wśród najważniejszych partnerów handlowych Bawarii na świecie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.