Mimo poparcia w Niemczech Nord Stream 2 napotyka na wiele przeszkód

1512032513 rury nord stream2 com

fot: nord-stream2.com

Przygotowanie obrzeży rur do późniejszego połączenia w trakcie układania gazociągu w zakładzie u podwykonawcy koncernu w Finlandii

fot: nord-stream2.com

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel podczas wizyty w Rosji krytycznie odniósł się do pomysłu objęcia gazociągu Nord Stream 2 regulacjami UE. Eksperci, z którymi rozmawiała PAP wskazali, że mimo poparcia SPD, której członkiem jest Gabriel, inwestycja napotyka wiele przeszkód.

- Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) tradycyjnie popiera Nord Stream 2 - przypomniał w rozmowie z PAP ekspert rynku Piotr Maciążek.
- Sam Sigmar Gabriel, jeszcze jako wicekanclerz wielokrotnie odbywał podróże do Moskwy i jako jedyny niemiecki polityk tej rangi wyrażał poparcie dla tego projektu - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że w Niemczech odbyły się wybory parlamentarne, w których socjaldemokracja nie osiągnęła dobrego wyniku i została zmarginalizowana.
- Jednak nie udało się również sformować tzw. koalicji jamajskiej pod przewodnictwem Angeli Merkel i bez udziału SPD. Być może dojdzie do następnych wyborów i od wyników socjaldemokracji będzie zależeć poparcie dla Nord Stream 2 i w dużej mierze jego przyszłość, bo to siła polityczna najmocniej zaangażowana w tę inwestycję - ocenił Maciążek.

Maciążek zauważył jednocześnie, że bez względu jednak na to, co niemieccy politycy myślą o Nord Stream 2, budowa tej rury napotyka na inne problemy, takie jak: amerykańskie sankcje, zmianę prawa w Danii, która może spowodować konieczność zmiany trasy rurociągu, oraz groźbę objęcia projektu trzecim pakietem energetycznym UE.

Dr Robert Zajdler z Instytutu Sobieskiego zaznaczył w rozmowie z PAP, że informacje o poparciu SPD dla Nord Stream 2 traktowałby jako kolejny głos w dyskusji.
- Jak wiadomo w UE są różne podejścia co do tego, czy objąć Nord Stream 2 trzecim pakietem energetycznym - są zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania. W mojej opinii piłka cały czas jest w grze, a my - mając swoją wizję polityki energetycznej - po prostu powinniśmy robić swoje - powiedział Zajdler.

Z kolei redaktor naczelny branżowego portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik zauważył, że w partykularnym interesie niemieckich spółek współfinansujących Nord Stream 2 leży budowa tego gazociągu, bo da im to tani gaz do globalnej rywalizacji.

- To element symbiozy gospodarczej, która Niemcom da dostęp do syberyjskich złóż, a Rosjanom ugruntowanie pozycji Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej, mimo zmian na rynku. Z tego wynika, że jeśli Niemcy przedłożą pozycje swoich spółek nad wspólną politykę energetyczną UE, to nie dopuszczą do zablokowania Nord Stream 2 na poziomie Unii - powiedział PAP Jakóbik.

Jego zdaniem, kwestie legislacyjne mogą budowę Nord Stream 2 opóźnić. "Ostatni czynnik wchodzący w grę to widmo sankcji USA dla firm, które współpracują przy rosyjskim projekcie energetycznym" - podkreślił.

Rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz poinformował w środę, że z szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem, który jest jednocześnie wicekanclerzem Niemiec, spotkał się podczas rosyjsko-niemieckiego forum gospodarczego w Petersburgu. Na spotkaniu była mowa o projekcie gazociągu Nord Stream 2.

Jak mówił, Rosja i Niemcy są zgodne, że projekt Nord Stream 2 powinien być realizowany i że nie należy stosować do niego reguł trzeciego pakietu energetycznego UE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.