Jedenaście milionów złotych od kopalń do budżetu miasta

fot: Tomasz Rzeczycki

KWK Bobrek-Piekary Ruch Bobrek to największy producent węgla kamiennego w Bytomiu

fot: Tomasz Rzeczycki

Bytomski magistrat spodziewa się w tym roku wyższych wpływów do budżetu miasta od przedsiębiorców górniczych. Większe w porównaniu z 2022 r. mają być dochody miasta z tytułu podatku od nieruchomości, opłaty eksploatacyjnej, lecz nieco niższe np. z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Więcej pieniędzy od górnictwa dla miasta nie oznacza, że w Bytomiu wybudowane zostały nowe kopalnie, gdyż tych nie przybyło. To raczej wynik skutków inflacji.

W 2022 r. wpływy od podmiotów górniczych do budżetu Bytomia, zakwalifikowane do kategorii podatek od nieruchomości, rolny oraz podatek od środków transportowych, wyniosły 8 115 186 zł 35 gr. Opłata eksploatacyjna przekazana przez kopalnie miastu wyniosła 2 118 158,07 zł, a użytkowanie wieczyste gruntów przez podmioty górnicze przysporzyło miastu 1 156 002,21 zł. Prócz tego Bytom zarobił 106 469,84 zł za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Ponadto spółki górnicze zasiliły w 2022 r. budżet miasta mniejszymi kwotami, na które złożyły się sprzedaż nieruchomości (46 765,43 zł), bezumowne korzystanie z nieruchomości (9 296,58 zł), dzierżawa gruntów gminy (2 817,05 zł), jak również takie pozycje, jak opłata za informacje z zasobów kartograficzno-geodezyjnych (4 399,30 zł), odszkodowanie (1 722 zł), informacja ze zbioru danych osobowych PESEL (2 046 zł) czy wpłaty z tytułu komunikacji dotyczące numerów rejestracyjnych pojazdów (161,50 zł).

Łącznie budżet Bytomia spółki górnicze zasiliły w 2022 r. kwotą 11 563 024,33 zł.

Prognoza na 2023 r. przewiduje, że miasto wzbogaci się sumą 12 135 406,83 zł od przedsiębiorców górniczych. Złożą się na nią m.in. podatek od nieruchomości górniczych (ponad 8,4 mln zł), opłata eksploatacyjna (2,5 mln zł) czy użytkowanie wieczyste (ponad 1 mln zł.)

Na terenie Bytomia siedzibę mają dwie kopalnie węgla kamiennego. Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK Bobrek-Piekary”Ruch Bobrek posiada koncesję ważną do 31 grudnia 2050 r., natomiast Zakład Górniczy Eko-Plus sp. z o.o. do 31 grudnia 2043 r. Wcześniej, bo 31 grudnia 2027 r., upływa termin koncesji, jaką otrzymał Odkrywkowy Zakład Górniczy Rozbark VI eksploatujący dolomit.

Na terenie Bytomia eksploatację węgla prowadzi też zabrzańska kopalnia Siltech. Oprócz niej w Bytomiu działalność prowadzi Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA, której podlegają m.in. pompownie Bolko i Szombierki oraz likwidowana KWK Centrum.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.