Miasto zablokowało rodeo. Wcześniej mówiło, że nic nie da się zrobić

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Katarzyna Kuczyńska-Budka

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Gliwice odmówiły organizatorowi wydarzenia o nazwie American Rodeo Polska wydania zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej w PreZero Arenie Gliwice.

Do urzędników petycje w tej sprawie pisali obrońcy praw zwierząt, ale mimo negatywnego stanowiska samej prezydent Gliwic Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, miasto przekonywało, że nic się nie da zrobić z uwagi na zawarte umowy.

Na podstawie art. 29 ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, po rozpatrzeniu wniosku WESTERNOWO sp. z o.o., Gliwice odmówiły zezwolenia na przeprowadzenie w PreZero Arenie Gliwice w dniu 13 września 2025 r. imprezy masowej artystyczno-rozrywkowej pod nazwą „American Rodeo Polska” – informuje gliwicki magistrat. 

To efekt toczącego się od końcówki lipca tego roku postępowania administracyjnego, w którym udział brały miasto, organizator oraz strona społeczna włączona przez miasto na jej wniosek, uzasadniony celami statutowymi i interesem społecznym. Organizator złożył wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej 25 lipca 2025 roku, po tym czasie miasto kilkukrotnie wzywało organizatora do uzupełnienia dokumentacji oraz wyjaśnienia kwestii budzących wątpliwości.

- Na podstawie zgromadzonych dowodów ustalono, że sposób organizacji wydarzenia nie jest zgodny z obowiązującymi przepisami i nie zapewnia bezpieczeństwa wszystkich jego uczestników. W szczególności stanowi naruszenie art. 18 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt w związku z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych – przekazało miasto w komunikacie.  

Przepis art. 18 ustawy  o ochronie zwierząt stanowi, że: 

Zwierzęta wykorzystywane do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych mogą być przetrzymywane, hodowane i prezentowane jedynie w stadninach, cyrkach lub bazach cyrkowych oraz w miejscach przeznaczonych dla zwierząt wykorzystywanych do celów specjalnych, pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Przetrzymywanie, hodowla lub prezentacja zwierząt, o których mowa w ust. 1, musi być wykonywana w sposób gwarantujący bezpieczeństwo ludzi i zwierząt.

- PreZero Arena Gliwice nie mieści się w powyższym katalogu - informuje miasto.

Wbrew stanowisku organizatora, nie można również przyjąć, że Główny Lekarz Weterynarii, zatwierdzając scenariusz występów zwierząt „potwierdził zgodność wydarzenia z art. 18 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt”. 

Co dalej z imprezą?

Organizator ma prawo się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach w terminie 14 dni od daty jej otrzymania za pośrednictwem organu, który ją wydał. W przyszłości może też na podstawie zawartej umowy domagać się odszkodowania. I co najważniejsze, wciąż tak naprawdę nie wiadomo, czy impreza się odbędzie czy też nie w Gliwicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.