Miasta Śląska i Zagłębia chcą wspólnie gospodarować odpadami

Wysypisko dabrowa gornicza dabrowa gornicza pl

fot: dabrowa-gornicza.pl

Miasta GZM ustalą lokalizację m.in. dla dwóch nowych spalarni śmieci <i>(na zdjęciu: jedno z większych i nowszych wysypisk działa na przedmieściach Dąbrowy)</i>

fot: dabrowa-gornicza.pl

Kompleksowy system gospodarki odpadami, zakładający m.in. budowę w regionie dwóch nowoczesnych spalarni zamierza stworzyć w najbliższych latach 14 miast Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, skupionych w Górnośląskim Związku Metropolitarnym (GZM).

Samorządy liczą na pół miliarda złotych unijnych środków na ten cel.

W czwartek szef GZM, prezydent Katowic Piotr Uszok podpisał z wyłonionym w przetargu konsorcjum wart ponad 2 mln zł kontrakt na wykonanie dokumentacji przedprojektowej systemu. Dokumenty mają być gotowe do lutego 2011 r. Ich częścią będzie wniosek do Funduszu Spójności o dofinansowanie przedsięwzięcia.

- To jedna z kluczowych inwestycji dla aglomeracji katowickiej. Zrobimy wszystko, by ten projekt został wykonany w bieżącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej (obowiązuje do 2013 r. - przyp. red.) - mówił podczas podpisania umowy Uszok.

Docelowo na system złożą się sortownie odpadów komunalnych, linia demontażu odpadów wielkogabarytowych, stacja przerobu odpadów budowlano-remontowych, kompostownie odpadów biodegradowalnych i dwie spalarnie. Część tych instalacji już istnieje.

Koszt budowy obu spalarni oszacowano na ponad 1 mld zł, z czego projektowany wkład własny samorządów to ok. 500 mln zł.

Dokumentację wykona konsorcjum firm Socotec Polska i Przedsiębiorstwa Usługowego Południe II. Umowa przewiduje m.in. analizę, gdzie mogą być ulokowane spalarnie. Sprawdzony zostanie również ich potencjalny wpływ na środowisko.

Potrzeba budowy w woj. śląskim spalarni odpadów wynika przede wszystkim z wielkiej ilości wytwarzanych tu śmieci. Na miasta skupione w GZM przypada ponad połowa (ok. 760 tys. ton rocznie) wszystkich odpadów komunalnych w województwie. Tylko część z nich ulega biodegradacji, pozostałe trafiają na składowiska.

Zgodnie z krajowym i unijnym prawem, składowanie odpadów w nieprzetworzonej formie powinno być ograniczane, a w 2013 r. zostanie zakazane. Obecnie, poprzez przeróbkę mechaniczno-biologiczną i kompostowanie w regionie zagospodarowywanych jest ok. 140 tys. ton odpadów - mniej niż dziesiąta część.

Dwie spalarnie, które pozwalają m.in. na 90-procentową redukcję trafiających do nich odpadów, zagospodarowałyby dalsze ok. 450 tys. ton odpadów z terenu woj. śląskiego.

Górnośląski Związek Metropolitarny działa od 2007 r. Zrzeszenie w GZM umożliwia śląskim i zagłębiowskim miastom m.in. wspólne planowanie i prowadzenie inwestycji oraz staranie się o środki na ich finansowanie. Związek poprowadzi np. wartą ok. 700 mln zł modernizację infrastruktury komunikacyjnej w regionie, zaplanowaną do 2011 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.