MG: Górnictwo zamknie 2009 rok stratą

Wbrew optymistycznym prognozom z lata tego roku, górnictwo węgla kamiennego zakończy 2009 rok stratą netto - poinformowała w piątek odpowiedzialna w resorcie gospodarki za sektor węglowy wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Branża zanotuje stratę po raz pierwszy od sześciu lat. W 2003 r. dodatni wynik był jeszcze zasługą umorzenia części długów, jednak od 2004 r. branża notowała rzeczywiste zyski, od kilkudziesięciu milionów do nawet 2,6 mld zł. W ubiegłym roku było to 741,5 mln zł. Zysku spodziewano się także w 2009 r., jednak spadek zapotrzebowania na węgiel zweryfikował te prognozy.

Tegoroczną sytuację branży determinuje kondycja produkującej węgiel koksowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która najbardziej ze wszystkich producentów odczuła skutki kryzysu, głównie na rynku stali i koksu. Pozostałe spółki, produkujące węgiel energetyczny, osiągają zyski.

\"Gdy latem nastąpiło ożywienie sprzedaży węgla koksowego, wiele wskazywało na to, że do końca roku JSW uda się odrobić część strat, a nawet wypracować wynik w granicach zera. Okazało się to jednak niemożliwe m.in. dlatego, że za wzrostem sprzedaży nie poszedł na razie wzrost cen\" - powiedziała PAP wiceminister.

Wiadomo już, że do końca roku JSW nie uda się na tyle zmniejszyć straty, by ogólny wynik sektora węglowego - po uwzględnieniu zysków pozostałych spółek - był choćby nieznacznie dodatni. Strzelec-Łobodzińska nie chciała jednak prognozować, jaka ostatecznie będzie tegoroczna strata sektora. Jej zdaniem, mimo strat kondycja górnictwa nie jest najgorsza.

- Mimo ujemnego wyniku na koniec roku, oceniamy, że górnictwo w miarę łagodnie przeszło przez kryzysowy rok - są dodatnie wyniki w większości spółek węglowych, coraz mniejsze są też problemy płynnościowe; udało się uplasować ok. 200 mln zł obligacji Katowickiego Holdingu Węglowego - argumentowała Strzelec-Łobodzińska.

Pogłębienie straty górnictwa netto to przede wszystkim skutek zwiększenia strat na innej niż sprzedaż węgla działalności operacyjnej oraz działalności finansowej, przy zmniejszeniu przychodów i zysku ze sprzedaży węgla.

Wyniki górnictwa węgla kamiennego po trzech kwartałach będą opublikowane w przyszłym tygodniu. Po ośmiu miesiącach roku strata branży wynosiła niespełna 212 mln zł. Po lipcu ujemny wynik nie przekraczał 160 mln zł. W odniesieniu do ośmiu miesięcy 2008, przychody ze sprzedaży węgla zmniejszyły się o ponad 1,2 mld zł. W końcu sierpnia na zwałach było blisko 6,2 mln ton niesprzedanego surowca.

Od początku roku do końca sierpnia polskie kopalnie wydobyły ponad 47,6 mln ton węgla, o ok. 4,2 mln ton mniej niż rok wcześniej. Najbardziej zauważalny był spadek wydobycia węgla koksowego, jednak mniej sprzedano również węgla energetycznego. Spadek sprzedaży węgla był jednak znacznie głębszy od skali zmniejszenia wydobycia i sięgnął 9,7 mln ton.

Mimo trudnej sytuacji wartość inwestycji w górnictwie w ciągu ośmiu miesięcy tego roku przekroczyła 1,5 mld zł, co oznacza wzrost nakładów. Zmniejszyły się też zobowiązania i należności branży. Za niekorzystne zjawiska, oprócz utraty rentowności, analitycy uznają słabą płynność finansową branży i spadek wydajności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.