Metropolia Sląska: radni wyrazili aprobatę

fot: Krystian Krawczyk

Kandydatura Katowic jest jedną z dwóch dotąd zgłoszonych - o organizację szczytu zabiegają też samorządowcy z Gdańska

fot: Krystian Krawczyk

Radni województwa śląskiego spełnili kolejną formalność na drodze powołania do życia związku metropolitalnego. W poniedziałek (24 kwietnia) wyrazili aprobatę w sprawie jej powołania Na 42 obecnych 41 radnych było „za”, przy jednym głosie „wstrzymującym się” - poinformowały portal góniczy nettg.pl służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego.

- Jako samorząd województwa musimy dbać i pielęgnować samo powstanie metropolii. Ile lat na to wszyscy czekaliśmy, ilu samorządowców trzeba było przekonywać do tej idei. Dzisiaj patrzymy na przyszłą metropolię, która już jest za drzwiami, z wielką nadzieją. Musimy jednak wykonać sporo wysiłku, tylko wtedy metropolia pozwoli nam na budowanie przewagi konkurencyjnej z innymi regionami Polski – argumentował tuż przed głosowaniem Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

O historycznej chwili wspomniał obecny podczas głosowania wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik: - Cieszę się, że projekt metropolii poparły bez wyjątku wszystkie siły polityczne. Jestem przekonany, że metropolia przyniesie nowe inwestycje, te nowych inwestorów, a dzięki nim w końcu powstaną nowe miejsca pracy.

Obecnie największe obowiązki, m.in. dotyczące poszczególnych konsultacji społecznych, koordynowania działań samorządów gminnych, jak też propozycji nazwy dla nowego podmiotu – leżą po stronie Katowic. To władze stolicy województwa mają przedstawić kompletną dokumentację rządowi. Na nią składa się też opinia Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Metropolia to krok milowy w historii naszego regionu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Dzisiaj jesteśmy na etapie konsultacji społecznych podjętych przez 41 gmin. Co więcej kolejne gminy, jak Toszek, czy Miasteczko Śląskie deklarują chęć włączenia się do nowo powstającego podmiotu – dodał.

Wedle przyjętych przez Sejm (9 marca 2017 r.) przepisów metropolia śląska powstanie formalnie 1 lipca 2017 r., a zacznie działać – 1 stycznia 2018 r. Związek metropolitalny (podobnie jak gwarantował to poprzedni projekt) będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin.

Nowa ustawa organizuje w ramach związku metropolitalnego zadania, które do tej pory były rozproszone. Związek będzie odpowiadał m.in. za politykę rozwojową, zagospodarowanie przestrzeni, drogi oraz transport publiczny. Mieszkańcy będą korzystać z jednego biletu komunikacji oraz sieci infrastruktury rowerowej.

Metropolia obecnie tworzona jest na bazie 41 gmin. Zajmują one łącznie powierzchnię ponad 2,5 tys. km kw. Zamieszkuje te teren łącznie prawie 2,3 mln osób. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.