Metropolia przekaże gminom ponad 96 mln zł. Większość na walkę z niską emisją

1542988067 termomodernizacja arc ab

fot: ARC/Andrzej Bęben

W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów domowych na paliwo stałe, a także na termomodernizację budynków jednorodzinnych

fot: ARC/Andrzej Bęben

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zdecydowało, na co przeznaczy pieniądze przekazane gminom - ok. 81,3 mln zł zostanie przyznane w ramach „Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji” oraz ok. 15 mln zł na realizację projektów rozwojowych w ramach „Metropolitalnego Funduszu Solidarności”.

Jak przekazali przedstawiciele GZM, znana jest lista 101 projektów, które będą realizowane w ramach uruchomionego w tym roku Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Na ich realizację przez 36 gmin przeznaczono ok. 81,3 mln zł wsparcia. Oznacza to rozdysponowanie ok. 90 proc. środków z budżetu na ten cel, który wynosi 90 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone na wsparcie projektów związanych z poprawą jakości powietrza. W katalogu działań, które zostały objęte wsparciem można wymienić termomodernizację i podłączanie do sieci ciepłowniczych oraz budowę instalacji OZE.

Wsparcie można pozyskać na inwestycje w transport publiczny, jak np. zintegrowane węzły przesiadkowe, parkingi, infrastrukturę przystankową, buspasy. Gminy za pozyskane dotacje będą mogły zakupić niskoemisyjne autobusy, zainwestować w drogi rowerowe oraz w infrastrukturę dla pieszych. Ograniczanie niskiej emisji obejmuje także montaż niskoenergetycznego oświetlenia miejsc użyteczności publicznej.

Największe wsparcie na termomodernizacje budynków wraz ze zmianą systemu ogrzewania otrzymały Gliwice - 5,7 mln zł. Zabrze zrealizuje projekt likwidacji niskiej emisji w budynkach użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych (5,5 mln zł). W tym roku na 4,5 mln zł dotacji będą mogły liczyć Tychy. Pozwoli im to na budowę ścieżek rowerowych oraz realizację I etapu połączenia pieszo-rowerowego z Kobiórem. Pół miliona złotych otrzyma Imielin na budowę drugiego etapu Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Pierwszy etap tej inwestycji był również dofinansowany przez Metropolię w 2018 roku. Gmina Siewierz planuje budowę parkingu dla rowerów i samochodów. Na to zadanie Metropolia przeznaczyła ok. 1,6 mln zł wsparcia. Siemianowice Śląskie dzięki 1,7 mln zł dotacji będą mogły wybudować instalacje fotowoltaiczne dla budynków użyteczności publicznej.

Zgromadzenie Metropolii zdecydowało również o przyznaniu dotacji w ramach Funduszu Solidarności. Na liście znalazło się 41 projektów na łączną kwotę ok. 15 mln zł. Pieniądze przeznaczane są na realizację różnego rodzaju projektów rozwojowych w gminach, aby niwelować różnice w rozwoju społeczno-gospodarczym. Dzięki funduszowi gminy pozyskały wsparcie na budowę i modernizację dróg, kanalizacji, szkół, przedszkoli, boisk i różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej.

Jako przykłady inwestycji można wymienić m.in. przebudowę drogi powiatowej S9401 w Chorzowie (ok. 1 mln zł), budowę budynku wielofunkcyjnego w miejscowości Niewiesze w Rudzińcu (1,2 mln zł), budowę boisk szkolnych w Mierzęcicach (450 tys. zł) oraz modernizację i renowację zabytkowego budynku Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej (ok. 333 tys. zł).

W tym roku w budżecie Metropolii uwzględniono 10 mln zł na Fundusz Solidarności. Kwota ta została powiększona o ponad 5 mln zł, które nie zostały wykorzystane przez gminy w ubiegłym roku. Dzięki temu samorządy będą mogły dokończyć projekty, na które uzyskały dofinansowanie na warunkach ubiegłorocznej edycji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.