Metropolia: powstał wstępny projekt tras rowerowych

1374570913 sciezka rowerowa rudaslaska pl

fot: rudaslaska.pl

Rowerzyści w Rudzie Śląskiej będą mieli do dyspozycji ponad 23 km tras

fot: rudaslaska.pl

Ok. 1,5 tys. km tras rowerowych uwzględnia wstępny projekt systemu infrastruktury rowerowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), przygotowany na zlecenie tej organizacji. Do 25 lipca br. mieszkańcy mogą nanosić sugestie do projektu na udostępnionej specjalnej mapie.

"To taki rowerowy układ krwionośny, który ma połączyć wszystkie gminy i miasta Metropolii" - wyjaśnił cytowany w informacji GZM o pracach nad studium metropolitalny oficer rowerowy Marcin Dworak.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła formalnie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocy ustawy zajmuje się m.in. transportem publicznym.

Przedstawiciele Metropolii deklarują, że uważają rower za istotny element systemu transportowego. Jak wyjaśnił dyrektor departamentu planowania przestrzennego urzędu metropolitalnego, Marcin Marczak, chodzi o to, aby rower był nie tylko sposobem na rekreację, ale był też traktowany jako normalny środek transportu, pozwalający dojechać do pracy, szkoły czy na studia.

- Dlatego już teraz postanowiliśmy zaprezentować mieszkańcom GZM wstępne założenia przebiegu metropolitalnych tras rowerowych, aby mogli wyrazić swoje opinie na ich temat i zgłosić swoje propozycje zmian - wskazał Marczak.

Szkic studium systemu tras rowerowych, które wyznaczy najważniejsze ciągi komunikacji rowerowej w Metropolii, powstawał w ostatnich miesiącach. Przygotowała go firma Inkom, która już wcześniej m.in. pracowała nad systemami tras rowerowych dla szeregu miast i gmin regionu i wykonała kilka lat temu podobne studium zamówione przez nieistniejącego już protoplastę Metropolii - Górnośląski Związek Metropolitalny.

Przedstawiony w ub. tygodniu wstępny projekt studium zawiera - według jego autorów - optymalne rozwiązania dotyczące przebiegu ponadlokalnych dróg rowerowych, łączących wszystkie miasta i gminy Metropolii.

"Jego celem jest m.in. zunifikowanie już istniejących tras oraz wskazanie ich przedłużeń, aby stworzyć system rzeczywiście spajający całą Metropolię. Wiedza, która zostanie zawarta w studium, pozwoli w przyszłości lepiej skoordynować inwestycje w infrastrukturę rowerową, aby kolejne odcinki wpisywały się w system metropolitalny, tworząc w ten sposób spójną całość" - wyjaśnił Dworak.

"Doświadczenie pokazuje, że czasem gdyby jeden odcinek rowerowy wybudować trochę dalej, można byłoby go swobodnie przedłużyć w sąsiedniej gminie. Metropolia daje nam możliwość myślenia o budowaniu zintegrowanej całości" - uściślił.

We wstępnym projekcie studium przedstawiono przebieg 85 tras rowerowych o łącznej długości ok. 1500 km. Część z nich pokrywa się z już istniejącymi drogami, część z projektowanymi lub realizowanymi; ostatnia część to koncepcje budowy całkiem nowych dróg, aby połączyć rowerowo cały obszar Metropolii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.

Inflacja na koniec roku wyniesie 2,9 procent? Tak przewiduje NBP

Według centralnej ścieżki projekcji, którą w piątek opublikował Narodowy Bank Polski, inflacja na koniec 2026 r. wyniesie 2,9 proc., na koniec 2027 r. 2,7 proc., a na koniec 2028 r. 2,2 proc. Jednocześnie wzrost PKB na koniec br. powinien wynieść 3,7 proc.