Metrobilet w sprzedaży od 27 czerwcca. Będzie kosztował od 119 do 229 złotych

1560869782 gzm metropolia sosnowiec fb

fot: Fb (Metropolia GZM)

O wprowadzeniu metrobiletu poinformowano podczas zgromadzenia GZM, które obradowało we wtorek, 18 czerwca, w Sosnowcu

fot: Fb (Metropolia GZM)

Metrobilet, dający możliwość korzystania w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z komunikacji miejskiej i z usług kolei, będzie dostępny od 27 czerwca - poinformował we wtorek, 18 czerwca, przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

Z jednym metrobiletem będzie można jeździć Kolejami Śląskimi i korzystać z transportu organizowanego przez Metropolię. W tej sprawie GZM porozumiał się z samorządem województwa śląskiego, do którego należy regionalny przewoźnik kolejowy spółka Koleje Śląskie (KŚ).

- 27 czerwca Metrobilet będzie wprowadzony w życie i od tego dnia będzie można go zakupić. Emitentem biletu będą Koleje Śląskie, ale będzie on rozprowadzany na platformie Śląskiej Karty Usług Publicznych - powiedział Karolczak podczas wtorkowej sesji zgromadzenia GZM w Sosnowcu.

Metrobilet będzie na terenie GZM pierwszym biletem obejmującym komunikację miejską (autobusy, tramwaje i trolejbusy) i kolej, którego dystrybutorem będzie m.in. Zarząd Transportu Metropolitalnego (czyli komórka Metropolii organizująca w jej imieniu komunikację publiczną). Metrobilet ma być rozpowszechniany w sieci sprzedaży ZTM, obejmującej ponad 1 tys. punktów i dostępny na funkcjonującej Śląskiej Karcie Usług Publicznych. Bilet będzie można także kupić przez internet.

- Mam nadzieję, że będziemy cieszyli się dobrym rozwiązaniem. Po pierwszym pół roku będziemy oceniać skuteczność wprowadzenia tej oferty i na bieżąco ją usprawniać - zadeklarował we wtorek przewodniczący GZM i przypomniał, że prace nad obejmującym także kolej biletem trwały ponad rok.

Według ubiegłorocznego porozumienia władz Metropolii i województwa śląskiego koncepcja Metrobiletu zakłada podział Metropolii na sześć stref. Pięć z nich obejmuje leżące w granicach GZM odcinki poszczególnych linii kolejowych prowadzących do Katowic, szósta - samą stolicę regionu.

Wszystkie bilety mają zapewniać możliwość korzystania z komunikacji miejskiej w całej Metropolii. Najtańszy z nich, za 119 zł, zapewni dodatkowo przejazdy pociągami KŚ na terenie Katowic, droższy - za 179 zł - dodatkowo przejazdy KŚ na terenie Katowic i jedną z wybranych linii (w odpowiadającej jej strefie dojazdowej, np. z Sosnowca, Tychów, Bytomia czy Gliwic), a najdroższy - za 229 zł - wszystkimi pociągami KŚ w obrębie GZM.

- Ta oferta powstała w wyniku połączenia dwóch ofert operatorów, przy upustach. Nasz (ZTM) upust to 40 proc., upust kolei to 30 proc. Łącznie dwa bilety kupowane osobno kosztowałyby ponad 35 proc. drożej niż w ramach Metrobiletu - mówił Karolczak.

Metrobilet jest następstwem podpisania w październiku zeszłego roku przez władze regionu i Metropolii porozumienia w sprawie wdrożenia biletu okresowego, umożliwiającego podróżowanie autobusami, tramwajami i trolejbusami oraz pociągami Kolei Śląskich. Planowaną ofertę nazwano wówczas Metrobiletem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.