Maszyny: po fuzji z Kopeksem Famur stawia na ekspansję zagraniczną

fot: Maciej Dorosiński

Wart niemal 71 milionów zł kompletny system wydobywczy został w pełni zaprojektowany i wykonany przez Grupę Famur

fot: Maciej Dorosiński

W ciągu najbliższych pięciu lat grupa Famur chce zwiększyć do 50 proc. udział eksportu w ogólnych przychodach wobec 30 proc. w ubiegłym roku. Ekspansja zagraniczna to główny cel rozwojowy grupy, finalizującej obecnie połączenie ze swoim niedawnym konkurentem - Kopeksem.

- Docelowo, w perspektywie 7-10 lat, zakładamy, że większość przychodów zintegrowanej grupy to będą przychody z rynków zagranicznych - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes Famuru Mirosław Bendzera.

W ubiegłym roku spółka należąca do właściciela Famuru - TDJ - przejęła kontrolę nad Kopeksem, rozpoczynając przygotowania do jego integracji z Famurem. We wtorek Famur poinformował o złożeniu spółce TDJ oferty zakupu 65,8 proc. akcji Kopeksu, co ma być pierwszym z trzech etapów ostatecznej integracji obu firm, która powinna zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

- Na dziś nie zakładamy, że będziemy ogłaszali wezwanie na resztę akcji Kopeksu - powiedział prezes Bendzera, tłumacząc, że nabycie przez Famur większościowego pakietu akcji od TDJ wystarczy do przeprowadzenia skutecznej integracji spółek. Efekty integracji mają być widoczne już w przyszłym roku.

Transakcja przejęcia Kopeksu przez Famur będzie finansowana ze środków pozyskanych z podwyższenia kapitału Famuru, zakładającego emisję akcji stanowiących do 15 proc. w podwyższonym kapitale spółki. W sumie na realizację planów rozwojowych Famur potrzebuje 400 mln zł, z czego trzy czwarte na przedsięwzięcia dotyczące Famuru, a ok. 100 mln zł - na realizację planów spółki Famur Famak, wyspecjalizowanej m.in. w górnictwie odkrywkowym. Całe 400 mln zł grupa chce pozyskać z emisji akcji.

Kolejnym, po kupnie (za 204 mln zł) przez Famur większościowego pakietu akcji Kopeksu od TDJ, etapem integracji ma być restrukturyzacja i reorganizacja przejętych aktywów Kopeksu, tak by odpowiednio dostosować ich strukturę i sprawnie połączyć potencjał obu grup. Planowany jest podział majątku Kopeksu na część maszynową (to ok. 80 proc. aktywów, w tym fabryki maszyn górniczych) oraz część usługowo-handlową (gdzie znajdą się firmy Kopex PBSz, Dalbis oraz działalność handlowa).

Docelowo część maszynowa Kopeksu ma być w pełni zintegrowana z Famurem, a akcjonariusze mniejszościowi, posiadający w sumie 34,2 akcji Kopeksu, otrzymają w zamian przeznaczone dla nich akcje nowej emisji Famuru - tym samym staną się posiadaczami 3,2 proc. podwyższonego kapitału Famuru. Nadal będą też posiadaczami mniejszościowego pakietu akcji w usługowo-handlowej części majątku Kopeksu.

W praktyce - jak podał we wtorek Famur - posiadacz np. 100 akcji Kopeksu będzie miał 81 akcji części maszynowej oraz 19 akcji części usługowo-handlowej. Po integracji części maszynowej z Famurem i nowej emisji akcji tej spółki, akcjonariusz będzie miał 61 nowych akcji Famuru (parytetem wymiany będą średnie ceny akcji obydwu spółek z ostatnich trzech miesięcy) i 19 akcji części usługowo-handlowej, która pozostanie poza Famurem.

Przedstawiciele Famuru liczą, że cały proces uda się zamknąć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Według prezesa Bendzery, dzięki integracji i połączeniu potencjału obu grup uda się uzyskać siłę rynkową i produkcyjną, umożliwiającą konkurowanie z największymi światowymi potentatami w tej branży, jak Joy (obecnie przejmowany przez grupę Komatsu) i Caterpillar. Celem jest - jak mówił prezes - stworzenie "narodowego czempiona", należącego do liderów ekspansji zagranicznej.

Szefowie Famuru chcą, by Famur stał się trzecią wiodącą grupą oferującą maszyny i usługi górnicze na świecie, obok takich światowych potentatów jak Komatsu i Caterpillar. Ponadto Famur, wyspecjalizowany obecnie w maszynach dla górnictwa podziemnego, chce doprowadzić do konsolidacji sektora maszyn i usług dla górnictwa odkrywkowego - liderem w tym zakresie ma być spółka Famur Famak, należąca do grupy kapitałowej Famuru.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prof. Mielczarski: Blackout? Upał nie jest taki straszny. Gorzej, jeśli do słońca dojdzie wiatr

We Francji 24 czerwca rano bez prądu było 68 tys. odbiorców. Wyłączenia, awarie, a nawet ewentualny blackout zapowiadały inne kraje zachodniej Europy, dotknięte ekstremalnymi upałami. Czy Polsce też grozi blackout w upalny weekend? O stabilność systemu elektroenergetycznego prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, pyta red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Spadki cen na rynkach wskazują na brak konieczności przedłużania pakietu CPN

Spadki cen surowców na rynkach wskazują na to, że nie będzie konieczności przedłużania pakietu "Ceny Paliwa Niżej" po 30 czerwca - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.

Orlen rozwija strategiczny projekt Baltic Eagle Gas Hub

Orlen zarezerwował przepustowość w planowanym terminalu FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej. Decyzja zwiększa elastyczność dostaw LNG, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu oraz wpisuje się w rozwój koncepcji Baltic Eagle Gas Hub. Po uwzględnieniu FSRU 1, FSRU 2 oraz rezerwacji w terminalu w Kłajpedzie, dzięki interkonektorowi Santaka, łączne możliwości importowe LNG Grupy Orlen przekroczą 16 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji rocznie.

Kierunek GZM: Gotowy plan na weekend! 4 wydarzenia specjalne, których nie możesz przegapić

Jaki może być idealny plan na nadchodzący weekend? 26-28 czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje 9. urodziny i z tej okazji zaprasza na największy w Polsce festiwal mikrowypraw – Kierunek GZM. Oprócz fascynujących 265 wycieczek, przygotowano także cztery wydarzenia specjalne. Można zacząć od wieczornego spaceru po neonowym Bytomiu, potem wyszaleć się na Metrodisco i Retrodisco, a weekend zwieńczyć pełnym kultury śniadaniem na trawie.