Mapa geochemiczna przedstawi stan zanieczyszczenia odpadami poprzemysłowymi

fot: Tomasz Rzeczycki

Do badań pobierane są próbki gleby, wód powierzchniowych oraz osadów rzecznych i jeziornych

fot: Tomasz Rzeczycki

Za trzy miesiące gotowy ma być atlas map geochemicznych, obejmujący północną część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W skali całego kraju prace badawcze trwają już od ponad trzydziestu lat. Prowadzi je Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Zadanie badawcze, które zbliża się do finału, nosi nazwę Szczegółowa mapa geochemiczna Górnego Śląska w skali 1:25 000 arkusze: Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Bytom i Piekary Śląskie.

- Prace nad atlasami map geochemicznych arkuszy: Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Bytom i Piekary Śląskie trwają od czerwca 2017 r. a termin ich zakończenia przypada na czerwiec 2021 r. W realizacji zadania udział bierze wieloosobowy zespół pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB - informuje Krystian Lisiak, rzecznik prasowy PIG-PIB.

Opracowywanie kolejnych arkuszy Szczegółowej mapy geochemicznej Górnego Śląska obejmuje kilka etapów. Składają się na nie prace terenowe, badania laboratoryjne, następnie opracowanie wyników badań, a finalnie druk i prezentację internetową każdego arkusza w formie oddzielnego atlasu.

Badane są gleby z głębokości od samej powierzchni do 30 cm oraz od 80 cm do 100 cm. Ich próbki pobierane są w regularnej siatce 2500 x 2500 cm, co daje 16 punktów pobrań na każdy kilometr kwadratowy. Oprócz próbek gleby naukowcy zbierają osady rzeczne, strumieniowe, jeziorne i inne oraz wody powierzchniowe. Do opracowania jednego arkusza pobiera się około 2500 próbek gleb z dwóch zakresów głębokości oraz po około 350 próbek osadów i wód. 

Dlaczego akurat na Górnym Śląsku zdecydowano się na wykonanie szczegółowego atlasu geochemicznego, a nie poprzestano na skali poglądowej?

- W strukturze przemysłu tego regionu do niedawna dominowało górnictwo węgla kamiennego oraz  przemysł paliwowo-energetyczny i metalurgiczny; ten ostatni powodował największą kumulację metali w glebach. Wydobywanie kruszców z licznych płytkich kopalń oraz prymitywna technologia uzyskiwania z rud srebra, a później także ołowiu i cynku, prowadzona szczególnie intensywnie w XVI–XIX w., spowodowały rozproszenie odpadów poprodukcyjnych wokół wyrobisk i trwającą do chwili obecnej ciągłą migrację metali do gleb i wód - uzasadnia Krystian Lisiak z PIG-PIB.

Wyniki badań geochemicznych są zgromadzone w cyfrowych bazach danych, a następnie przedstawiane w postaci zestawień tabelarycznych oraz map. Oprócz klasycznych map drukowanych naukowcy przygotowują także mapy cyfrowe, zapisywane na dyskach CD i DVD i udostępniane w sieci internetowej pod adresem http://www.mapgeochem.pgi.gov.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.