LW Bogdanka opublikowała skonsolidowany raport finansowy za pierwszy kwartał

1531730638 bogdanka 1

fot: LW Bogdanka

Kopalnia Bogdanka znacząco poprawiła wyniki w porównaniu do pierwszego kwartału minionego roku

fot: LW Bogdanka

Lubelska kopalnia Bogdanka osiągnęła w pierwszym kwartale tego roku 109,78 mln zł zysku netto, gdy rok wcześniej tylko 22,96 mln zł. Oznacza to wzrost o 378,1 proc. w stosunku do tego samego okresu przed rokiem - podała spółka w środę, 29 maja, w skonsolidowanym raporcie o wynikach finansowych za pierwsze trzy miesiące 2019 r.

Przychody ze sprzedaży węgla i usług w pierwszym kwartale 2019 r. w LW Bodanka wyniosły 540,79 mln zł (w porównaniu do 398,70 mln rok wcześniej w tym samym czasie), co oznacza poprawę o 35,6 proc. Natomiast zysk z działalności operacyjnej spółki w okresie od stycznia do końca marca wyniósł 127,97 mln zł - czytamy w skonsolidowanym raporcie kwartalnym Bogdanki.

Skonsolidowane przychody wyniosły w tym okresie 540,8 mln zł (wzrost o 35,6 proc.), EBITDA 222,9 mln zł (+74,8 proc.), zysk operacyjny 128 mln zł (+348,9 proc.), a zysk netto 110 mln zł (+374,6 proc).

Zapowiedź zwiększenia wydobycia do 9,4 mln t
- W 2019 rok weszliśmy dobrze przygotowani, co znalazło swój wyraz w bardzo dobrych wynikach za pierwszy kwartał. Do poprawy wyników finansowych w tym okresie przyczynił się zarówno wzrost produkcji i sprzedaży jak i wyższe ceny w naszych kontraktach począwszy od stycznia tego roku. Podtrzymujemy zapowiedź zwiększenia produkcji do 9,4 mln t w tym roku. Naszym priorytetem jest też ciągła praca nad optymalizacją kosztów oraz doskonałość operacyjna, a także przygotowanie do udostępnienia złoża Ostrów, którego eksploatację chcemy rozpocząć już pod koniec przyszłego roku. Biorąc pod uwagę dobrą sytuację Spółki, zdecydowaliśmy się zarekomendować wypłatę dywidendy na poziomie 0,75 zł na akcję, przeznaczając na ten cel 49,4 proc. wypracowanego w 2018 r. jednostkowego zysku netto - powiedział Artur Wasil, prezes LW Bogdanka S.A.

Więcej węgla, lepszy uzysk
W I kwartale 2019 r. Bogdanka wykonała 7,9 km wyrobisk korytarzowych. Produkcja węgla handlowego w tym okresie wyniosła ponad 2,5 mln t, co oznacza wzrost o ok. 21 proc. rok do roku. Sprzedaż węgla ukształtowała się natomiast na poziomie prawie 2,4 mln t, czyli była o ok. 20 proc. wyższa niż rok wcześniej. Średni uzysk wyniósł 64,7 proc., wobec 56,7 proc. przed rokiem.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy Bogdanka umocniła swoją pozycję rynkową, osiągając wysoki, 26-proc., udział w sprzedaży węgla do energetyki zawodowej. Udział w sprzedaży węgla energetycznego ogółem kształtował się na poziomie 20 proc.

Około 85 proc. sprzedaży wygenerowanej w pierwszym kwartale 2019 r. zrealizowane zostało do Enei Wytwarzanie i Enei Połaniec.

Wydatki inwestycyjne w omawianym okresie wynosiły blisko 80 mln zł. Największą część tej kwoty (62,4 mln zł) przeznaczono na nowe wyrobiska i modernizację istniejących.

Korzystne umowy i rozstrzygnięcia sporów
Wśród istotnych czynników, które w pierwszym kwartale miały wpływ na działalność Grupy LW Bogdanka raport wymienia podpisanie aneksu do umowy wieloletniej na sprzedaż węgla energetycznego dla Elektrowni Połaniec SA (Enea). Ustalono w nim, że formuła cenowa dla dostaw węgla przyjęta wcześniej na lata 2018-2020 będzie stosowana również w 2021 r.

"W okresie 3 miesięcy 2019 r. jedynym istotnym i nietypowym zdarzeniem, które miało wpływ na (...) sprawozdanie z wyniku było otrzymanie przez Grupę wyroku Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2019 r. w sprawie skargi kasacyjnej ZUS w sporze dotyczącym składki wypadkowej" - podała spółka. W 2017 r. Bogdanka uzyskała korzystny wyrok w sporze z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który ZUS próbował następnie podważać w apelacji (nieskutecznie) i przy pomocy skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. SN w kwietniu tego roku ostatniecznie oddalił roszczenia lubelskiego oddziału ZUS. Dlatego Bogdanka mogła zwolnić rezerwę finansową (22,66 mln zł) na ewentualność przegranej w sądach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.