Łupkowy: miliard złotych na prace badawcze

fot: ARC

W raporcie PIG-PIB zaznaczono jednocześnie, że maksymalne zasoby gazu łupkowego mogą okazać się wyższe i wynieść do 1,92 bln m. sześc.

fot: ARC

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały w środę (11 lipca) umowę w sprawie finansowania prac badawczych w polskich przedsiębiorstwach, które będą rozwijały oryginalne technologie eksploatacji gazu łupkowego - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe ARP.

Agencje wspólnie sfinansują rozwój technologii eksploatacji gazu łupkowego. Porozumienie pozwoli na rozpoczęcie prac badawczych i rozwojowych w dziedzinie technologii wydobywczych, w której obecnie prym wiodą firmy amerykańskie.

- Badania będą istotnym wsparciem dla programu rozwoju przemysłu gazu łupkowego. Polska może stać się kolejnym, po Stanach Zjednoczonych, znaczącym producentem tego paliwa, a także w istotnym stopniu uniezależnić się od importu gazu. Możemy też opracować oryginalne, własne technologie wydobycia gazu z łupków. Chcemy uczestniczyć tym wielkim przedsięwzięciu rozwojowym zgodnie z nową strategią Agencji Rozwoju Przemysłu - powiedział Jerzy Góra, wiceprezes ARP.

Program eksploatacji gazu łupkowego w Polsce stopniowo rusza. Wstępne odwierty przeprowadzone między innymi na Lubelszczyźnie i Pomorzu potwierdzają opłacalność wydobycia, ale konieczne jest przeprowadzenie jeszcze wielu prac poszukiwawczych. Wydobycie na skalę przemysłową może rozpocząć się za kilka lat, ale już teraz zaangażowane w projekt koncerny, posiadające koncesje na poszukiwanie gazu - PGE, KGHM i PGNiG - podpisały umowę, w ramach której przewiduje się eksploatację trzech złóż zlokalizowanych w Częstkowie, Tępczu oraz w Kochanowie, w obszarze tzw. koncesji Wejherowo. W tej sytuacji niezbędne jest wsparcie polskich firm w zakresie rozwoju metod eksploatacji gazu z łupków.

Budżet przeznaczony na realizację programu szacowany jest na 1 mld zł. Wartość dofinansowania przez NCBR to kwota rzędu 250 mln zł, kolejne 250 mln zł przekazane zostanie przez ARP z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców w formie pożyczek dla przedsiębiorców, pozostałe 500 mln zł pochodzić będzie od przemysłu zainteresowanego wykorzystaniem wyników badań.

Wsparciem będą objęte przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe, do opracowania i komercjalizacji innowacyjnych technologii wydobycia gazu łupkowego. O finansowanie mogą się ubiegać konsorcja naukowe z udziałem przedsiębiorców.

- W szeroko zakrojonym przedsięwzięciu, jakim jest poszukiwanie i eksploatacja złóż gazu łupkowego, swoją istotną rolę ma do odegrania również nauka. Pozyskanie odpowiedniego zasobu wiedzy, know-how, a przede wszystkim technologii uwzględniającej polskie uwarunkowania geologiczne to kluczowe założenia programu. Dodatkowy efekt, na który liczymy, to wzmocnienie współpracy pomiędzy światem nauki a gospodarki oraz większe zaangażowanie przedsiębiorstw w prace badawczo-rozwojowe - powiedział prof. Krzysztof J. Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

W ramach projektu będą dofinansowane projekty o budżecie od 3 do 200 mln zł, o okresie realizacji do 36 miesięcy. Program będzie realizowany w latach 2012-2022.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.