Ludzie i urobek na tej samej taśmie

Od początku lat 90. ubiegłego wieku wzrasta wydobycie z jednej ściany. Prof. Jerzy Antoniak z Politechniki Śląskiej wykazał, jak bardzo nowoczesny model funkcjonowania kopalni jest uzależniony od rozwoju transportu przenośnikowego.

– Zastosowanie w ramach restrukturyzacji przenośników taśmowych do odstawy urobku umożliwiło: koncentrację wydobycia, znaczne zmniejszenie załogi, łączenie kopalń sąsiednich, eksploatację podpoziomową, zwiększenie zysku, uproszczenie struktury organizacyjnej – wyliczał prof. Antoniak.

Poprawa bezpieczeństwa
Nie ma efektywnego wydobycia węgla bez sprawnego transportu. Ponad 200 specjalistów z sześciu spółek górniczych i kopalń oraz 58 firm związanych z przemysłem wydobywczym dyskutowało podczas trzydniowej konferencji (5–7 listopada br.) na temat „Bezpieczeństwa pracy urządzeń transportowych”. Wspierali ich naukowcy z wiodących ośrodków badawczych i uczelni technicznych, pracujący dla polskiego górnictwa. Debatę wzbogaciły referaty uczonych z Belgradu, Ostrawy i Opawy.

Piotr Liwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego wystosował specjalny adres do uczestników IV Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo pracy urządzeń transportowych”. W przesłanym liście wyraził nadzieję, że obrady zainspirują przedsiębiorców do wdrożenia nowych rozwiązań technicznych, a tym samym przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa pracy załóg górniczych.

– Tam gdzie są urządzenia, wypadków nie można wykluczyć, ale trzeba ograniczać ryzyko do poziomu akceptowalnego – podkreślał Marek Ćmiel z Urzędu Dozoru Technicznego.

Kwalifikacja i certyfikacja
Ograniczanie ryzyka, to między innymi kwalifikacja i certyfikacja osób wykonujących badania lin w górniczych wyciągach szybowych. Każdego dnia około 100 tys. górników korzysta z transportu szybowego. To dla nich jedyna droga do stanowiska pracy.
– W latach 1990–2002 znacząco wzrosła liczba uszkodzeń górniczych wyciągów szybowych. Coraz więcej czasu zajmuje ich diagnozowanie, naprawy i remonty, co wynika z „oszczędzania” kopalń po 1990 roku na budowie nowych szybów i modernizacji istniejących. Podczas robót szybowych we wspomnianym 12-letnim okresie zaistniało aż 40 wypadków śmiertelnych i 34 ciężkie, a liczba lekkich zwiększyła się kilkadziesiąt razy. Ocena ryzyka zawodowego była podstawą opracowania metodyki ograniczania zagrożeń wypadkowych – podkreślał prof. Józef Hansel z AkademiiGórniczo-Hutniczej.

Podczas konferencji, przygotowanej przez pracowników lędzińskiego Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego zaprezentowano aż 63 referaty. Patronat medialny sprawowała „Trybuna Górnicza”.


Wyeliminować wysiłek pieszego dochodzenia górników do miejsca pracy

Prof. Jaromir Polak z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie

Około 25 procent energii górnika na każdej zmianie jest zużywane na dojście i powrót z miejsca pracy. Wyeliminowanie tego uciążliwego wysiłku pieszego dochodzenia górników do ich stanowisk jest warunkiem wzrostu wydajności. W Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym dwie trzecie pracowników korzystających z transportu podziemnego jest przewożonych kolejkami ciągniętymi przez lokomotywy. Są one przydatne jedynie do przejazdu w pokładach poziomych. Ekonomicznie o wiele bardziej interesujące są środki transportu ludzi w chodnikach nachylonych, czyli platformy ciągnione, kolejki podwieszane, przenośniki taśmowe lub ruchome liny poręczowe. W przeszłości w tych kopalniach używano także wyciągów krzesełkowych do transportu pracowników i jest oczekiwanie, że zostanie wznowiona ich eksploatacja. W Niemczech cały personel pracujący pod ziemią korzysta z mechanicznych środków transportu. Jazda ludzi jest prowadzona nawet na wydobytym urobku na specjalnie dostosowanych taśmach. tal

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.