Lokatorzy z Kolonii Zgorzelec odebrali klucze do nowych mieszkań

1735310852 koloniazgorzelec

fot: ARC UM Bytom/H. Klimek

Zabytkowa Kolonia Zgorzelec ma teraz nawet dwupoziomowe mieszkania

fot: ARC UM Bytom/H. Klimek

14 wyremontowanych lokali w ośmiu wielorodzinnych budynkach na zabytkowym osiedlu Kolonia Zgorzelec ma już swoich lokatorów. Kompleksowy remont budynków został zrealizowany w ramach unijnego projektu i stanowi doskonały przykład zachowania historycznego charakteru miejsca, a jednocześnie dostosowania go do potrzeb mieszkańców - poinformował UM Bytom w komunikacie.

Zasiedlone budynki wyłączane były z użytkowania już pod koniec lat 90. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się stamtąd w 2009 r. Zakres robót był ogromny i obejmował m.in. rektyfikację, czyli prostowanie murów, których przechylenie przekraczało dopuszczalne wartości, wykonanie posadzki piwnic, izolacje ścian fundamentowych, wymianę stropów oraz dachu.

Remont obejmował  także wzmocnienie fundamentów, naprawę ścian, wykonanie łazienek i wszystkich niezbędnych instalacji. Konieczne było zrekonstruowanie całkowicie zniszczonych klatek schodowych, w których odtworzone zostały balustrady i stopnie.  Ceglane kamienice zostały pieczołowicie wyremontowane i dostosowane do współczesnych wymagań technicznych i energooszczędnych.

Wszystkie prace realizowane były w uzgodnieniu oraz pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– Dzięki pozwoleniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zastosowaliśmy nowatorskie rozwiązanie, którym było utworzenie mieszkań dwupoziomowych w remontowanych budynkach – mówi Barbara Rak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

W ramach inwestycji powstało łącznie 40 lokali mieszkalnych, 26 lokali dwupoziomowych i 14 jednopoziomowych. Wyremontowane mieszkania trafiły do rodzin, które oczekiwały na lokale zamienne np. po wykwaterowaniu z budynków o złym stanie technicznym, w trakcie gruntownych remontów nieruchomości, w których mieszkały, lub z powodu innych okoliczności wymagających ich czasowej relokacji.

Projekt "Rewitalizacja podobszaru 19 – Bytom zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec” współfinansowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Pozyskane dofinansowanie to 27 254 272,76 zł z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 24 385 402,48 zł, dofinansowanie z budżetu państwa – 2 868 870,28 zł oraz z dotacji celowej budżetu Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Funduszu Odporności – 300 000 zł. Wkład własny Gminy Bytom to 6 365 428,86 zł. Wartość całego projektu wyniosła niespełna 34 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.