Likwidacja spółki Logstor w Elblągu - 120 pracowników straci pracę

Logstor com

fot: logstor.com

fot: logstor.com

Zakład produkcyjny Logstor z branży ciepłowniczej w Elblągu zostanie zlikwidowany. Decyzja o likwidacji została podjęta w związku z nagłym spowolnieniem gospodarczym. 120 osób straci pracę - poinformował PAP w czwartek likwidator Logstor Polska Zygmunt Szczepaniak.

Logstor powstała ponad trzy lata temu z połączenia dwóch największych firm z branży producentów systemów rur preizolowanych dla ciepłownictwa. Jak poinformował Szczepaniak, w wyniku tej fuzji firma posiadała nadwyżkę mocy produkcyjnych, którą utrzymała, licząc na rozwój rynków.

Według Szczepaniaka rynek inwestycji ciepłowniczych w centralnej Europie nie wykazuje jednak tendencji wzrostowej, a polskie firmy ciepłownicze nie realizują inwestycji z powodu ciepłych zim. Również projekty finansowane z funduszy unijnych ruszają znacznie wolniej niż prognozowano.

- Biorąc dodatkowo pod uwagę nagłe spowolnienie gospodarcze grupa Logstor, która posiada 10 fabryk w Europie, zdecydowała się na zamknięcie fabryki w Elblągu, przenosząc część produkcji do fabryk w Zabrzu i Danii - podkreślił Szczepaniak.

Od kwietnia w zakładzie Logstor w Elblągu trwał spór zbiorowy. Związkowcy z \"Solidarności\" domagali się wypłat nagród za ubiegły rok. We wrześniu rozpoczął się strajk, który trwał 5 tygodni. Zawieszono go na czas negocjacji prowadzonych przez wojewodę i posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, które odbyło się w połowie października.

Przewodniczący zarządu regionu NSZZ \"Solidarność\" w Elblągu Mirosław Kozłowski powiedział PAP, że decyzja o likwidacji elbląskiego zakładu jest zaskoczeniem.

- Według mnie podane przez właściciela powody zamknięcia zakładu nie są prawdziwe, a firma prosperuje dobrze. Znaleziono kozła ofiarnego - powiedział Kozłowski. Wyjaśnił, że w ten sposób chciano ukarać związkowców i pracowników, którzy strajkowali i domagali się wypłat nagród.

W czterech filiach firmy Logstor zlokalizowanych w województwie śląskim poziom zatrudnienia w przyszłym roku ma wynieść powyżej 600 pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.