Liczący niespełna 2 km odcinek ma poprawić połączenie miasta z węzłem autostradowym Sośnica

1590654819 nowegliwice

fot: R.Neumann/UM Gliwice

Dzięki realizacji projektu teren Nowych Gliwic powiększy się o 9 ha

fot: R.Neumann/UM Gliwice

Fragment południowej obwodnicy Gliwic, między ul. Bojkowską i Pszczyńską, został w piątek rano udostępniony kierowcom. Liczący niespełna 2 km odcinek ma poprawić połączenie miasta z węzłem autostradowym Sośnica i zapewnić lepszy dojazd do okolicznych firm.

O otwarciu inwestycji w piątek około godz. 10. poinformował rzecznik gliwickiego magistratu Łukasz Oryszczak.

Gliwice mają obwodnicę dla ruchu tranzytowego, w ciągu autostrad A4 i A1 oraz w znacznej części czteropasowej drogi krajowej nr 88. W zdecydowanej większości jednojezdniowa obwodnica o charakterze lokalnym i łącznej długości ok. 10,5 km - wytyczona wewnątrz obwodnicy tranzytowej - ma być kolejnym elementem nowego układu komunikacyjnego miasta.

Dotąd istniały dwa jej fragmenty zachodnie - na odcinku od drogi nr 88 do ul. Sowińskiego i od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej. W 2018 r. powstało też rondo na ul. Bojkowskiej - pierwszy element części południowej.

Gotowy teraz fragment części południowej od ul. Bojkowskiej do ul. Pszczyńskiej obejmuje przebudowany 400-metrowy fragment ul. Bojkowskiej, nową drogę (ok. 700 metrów) łączącą ul. Bojkowską z ul. Okrężną po południowej stronie osadników i przebudowaną południową część ul. Okrężnej (ok. 500 m). Kończy się rondem, poprzez które ul. Pszczyńska jest połączona z węzłem autostrad A1 i A4 (Sośnica).

Prace trwały tam od ub. roku. Nowa droga jest oświetlona, wzdłuż niej stanęły tablice zmiennej treści, na których wyświetlane są informacje o ewentualnych utrudnieniach czy warunkach atmosferycznych. Wybudowano chodniki, drogę rowerową i dwie zatoki autobusowe.

Wzdłuż tego odcinka posadzono 450 roślin. To szpaler 120 drzew, m.in. klonów pospolitych, jarząbów szwedzkich i dorastających do 30 metrów lip drobnolistnych, który uzupełnia 329 krzewów - tawuł japońskich, dereni białych i rokitników zwyczajnych.

Koszt oddawanego odcinka obwodnicy południowej przekroczył 57 mln zł. Dofinansowanie gliwicki magistrat uzyskał z dwóch źródeł: Funduszu Dróg Samorządowych (ponad 11,6 mln zł) i Funduszu Inwestycji Lokalnych (blisko 9,8 mln zł).

Cała obwodnica wewnętrzna, po ukończeniu, ma skrócić czas przejazdu przez Gliwice, eliminując konieczność wjazdu do centrum miasta. Docelowo połączy ul. Pszczyńską (DK44) z Aleją Jana Nowaka-Jeziorańskiego (DK88). Według ostatnich informacji miasta w całości ma być gotowa w 2025 r.

Obecnie trwa projektowanie 2-kilometrowego odcinka obwodnicy zachodniej od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego; powstanie tam również droga serwisowa i ciąg pieszo-rowerowy. Gliwicki samorząd planuje ukończenie tego fragmentu w III kwartale 2022 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.