W podziemia zamiast do szkoły

fot: Tomasz Rzeczycki

Skrzyżowanie Chodnika Okrężnego z główną trasą zwiedzania tarnogórskiej kopalni

fot: Tomasz Rzeczycki

Turystyczne kopalnie otwierają się na prowadzenie zajęć edukacyjnych w podziemnych wyrobiskach. Po Starej Kopalni w Wałbrzychu na podobny krok zdecydowano się w Tarnowskich Górach. Pod koniec kalendarzowego lata tamtejsza kopalnia nastawia się szczególnie na przyjęcie wycieczek z pierwszych czterech klas szkół podstawowych.

- Uruchamiamy nową trasę edukacyjną w Chodniku Okrężnym, lekcje poza szkołą w kopalni. To jest trasa krótsza od standardowej, dzieci godzinę będą na dole. Mieliśmy już lekcje testowe z dziećmi, które pokazały nam, co można poprawić. Będą pomiary temperatury powietrza, dzieci otrzymają miniperliki i żelozka. Te zajęcia będą bardzo angażujące dla dzieci, będzie sporo doświadczeń, takich jak pobieranie próbek wody i skał - opowiada Grzegorz Rudnicki, kierownik biura Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach.

Zwiedzanie grupowe w formie lekcji pod ziemią ma być organizowane począwszy od poniedziałku, 18 września 2023 r. W odróżnieniu od zwykłych zajęć szkolnych te w kopalni mają być odpłatne, na zasadach wycieczek grupowych.

Miejscem, w którym realizowane mają być zajęcia, będzie Chodnik Okrężny. Znajduje się on na trasie przejścia pomiędzy szybami Anioł i Szczęść Boże. Standardowo w ruchu turystycznym wykorzystywany jest wówczas, gdy w grupie zwiedzających są inwalidzi na wózkach. W przypadku grup z wszystkimi osobami pełnosprawnymi, turyści prowadzeni są alternatywną trasą, na której znajdują się Komora Srebrna i Komora Zawałowa.

Wykorzystanie Chodnika Okrężnego do zajęć szkolnych z dziećmi podyktowane zostało tym, aby nie powodować sytuacji kolizyjnych z codziennym ruchem turystycznym w kopalni.

Propozycja kopalnianych lekcji stanowi efekt współpracy, jaką podjęło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.

Węgiel wraca do łask. Polacy chcą się nim ogrzewać

Sprzedaż kotłów na węgiel wzrosła w drugim kwartale 2026 r. o 15-20 proc. – szacuje Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Branża wskazuje, że wpływ miały na to m.in. ceny pelletu, a węgiel jest obecnie łatwiej dostępny i tańszy.