Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Latem wrócą pociągi na trasę Bytom - Gliwice

fot: Tomasz Rzeczycki

Dworzec kolejowy w Bytomiu

fot: Tomasz Rzeczycki

Pomiędzy Bytomiem a Gliwicami w wakacje będzie można podróżować koleją. W drugiej połowie lipca pojawią się tam pojedyncze pociągi pośpieszne PKP Intercity. Na co dzień trasa ta wykorzystywana jest wyłącznie przez składy towarowe, w tym przez pociągi z węglem z bytomskiej kopalni Bobrek.

Od 14 do 31 lipca trasą z Bytomia do Gliwic skierowany zostanie pociąg pośpieszny Korfanty, łączący Katowice z Wrocławiem. Z Bytomia odjedzie o godz. 7.36, do Gliwic dotrze na godz. 7.57. W tym samym terminie w drugą stronę Korfanty pojedzie wieczorem - odjazd z Gliwic zaplanowano na godz. 20.01, przyjazd do Bytomia na godz. 20.20.

Podróż z Gliwic do Bytomia potrwa więc 19 minut, czyli będzie krótsza niż w minionych latach. To efekt prac modernizacyjnych prowadzonych na tej trasie przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Oprócz Korfantego, trasą z Gliwic do Bytomia pojedzie także nocny pociąg pośpieszny Korsarz z Łeby do Krakowa. Z Gliwic odjedzie on o godz. 6.51. W przeciwnym kierunku, czyli nad morze, pociąg ten ominie Bytom.

Trasa z Bytomia do Gliwic była wykorzystywana w ruchu pasażerskim do czerwca 2001 r. Później od końca stycznia 2008 r. do połowy grudnia 2013 r. prowadzony był ruch pociągów pasażerskich, najpierw przez Przewozy Regionalne, potem przez Koleje Śląskie. W kolejnych latach trasa ta była wykorzystywana sporadycznie przez PKP Intercity. Kierowano tam te pociągi, których z powodu mniejszej przepustowości nie można było wytrasować przez Zabrze.

Poprzednio w ruchu pasażerskim trasa Bytom - Gliwice wykorzystywana była w poprzednie wakacje letnie. W soboty i niedziele od 20 lipca do 11 sierpnia 2019 r. jeździł tamtędy pociąg pośpieszny Szkuner łączący Górny Śląsk z Kołobrzegiem, odjeżdżający z Bytomia o godz. 13.17.

Linia Bytom - Gliwice nie jedyną trasą w województwie śląskim, gdzie pociągi pasażerskie jeżdżą w ostatnich latach wyłącznie w trakcie objazdów i remontów na sąsiednich odcinkach. Podobnie sytuacja wgląda na trasie Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Jaworzno Szczakowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem

W zbliżającym się okresie świąt Wielkiej Nocy bankowe systemy rozliczeniowe będą funkcjonować w niestandardowych godzinach. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomniała we wtorek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Budowali ekspresówkę, pojawił się metan. Z pomocą przyszli eksperci od górnictwa

Tuneling to młodszy kuzyn górnictwa. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zajmują się i tą dziedziną wiedzy.

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji; równocześnie należy wyprzedzać czas, tak, aby chronić ludzi przed jej negatywnymi konsekwencjami - podkreślił we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.