Kultura: kiedy Katowice nosiły imię generalissimusa

fot: Maciej Dorosiński

Do grupy zakupowej przystąpiło 20 samorządów. W tym gronie znalazły się m.in. Katowice

fot: Maciej Dorosiński

We wtorek (8 kwietnia) o godz. 17 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Macieja Muzyczuka "Tu Stalinogród" - poinformowali portal górniczy nettg.pl organizatorzy. Pokaz filmu zamknie wystawę "W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku". Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem jego reżysera Macieja Muzyczuka oraz dr. Bogusława Tracza z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

"Tu Stalinogród" to blisko 50-minutowy film dokumentalny opowiadający o latach 1953-56, kiedy to Katowice nosiły imię Józefa Stalina, a województwo nazwano stalinogrodzkim. Film przynosi odpowiedź na pytanie, czy mieszkańcy Górnego Śląska sami wystąpili z taką inicjatywą. Autorzy pokazują tamten czas w szerszym kontekście historycznym, odwołując się do lat tuż powojennych: deportacji części tutejszej ludności, wywózek Górnoślązaków do Związku Sowieckiego i batalionów pracy przymusowej.

W filmie znajdziemy też opowieść o młodzieńczym proteście przeciwko zmianie nazwy miasta, zakończonym więzieniem lub umieszczeniem w domu poprawczym. Dowiadujemy się także, że Stalinogród był miastem kontrastów: w czasach laicyzacji społeczeństwa doszło do konsekracji największej wówczas w kraju katedry, a poza głównym nurtem oficjalnego życia rozwijała się plastyczna i muzyczna awangarda. Obraz stalinowskiego miasta nie byłby pełen, gdyby zabrakło w nim scen obyczajowych pokazujących nocne życie, suto podlewane alkoholem.

W filmie wypowiadają się historycy, badacze literatury i struktury miasta, a także osoby urodzone w Stalinogrodzie, które zmarły tuż po zakończeniu zdjęć, Michał Smolorz i reżyser Lech Majewski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.

Hossa na warszawskim parkiecie przyciąga inwestorów

Hossa na warszawskiej giełdzie sprzyja zainteresowaniu inwestowaniem, co widać w rosnącej liczbie rachunków maklerskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów Osobiste Konta Inwestycyjne, które zaczną działać od 1 stycznia 2027 r., pojawią się w korzystnym dla rynku momencie.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.

Mniej L4, ale dłuższa absencja. ZUS podsumowuje pierwsze półrocze 2026 roku

W pierwszym półroczu 2026 roku Polacy rzadziej sięgali po zwolnienia lekarskie, ale gdy już na nie przechodzili, to na dłużej. ZUS zarejestrował 14,1 mln e‑ZLA (spadek o 2,7% rok do roku), które przełożyły się na 147,7 mln dni absencji (spadek o 0,3% r/r).