Kuchciński: PGNiG ma znaczenie strategiczne dla Polski

fot: PGNiG

PGNiG czeka wybór nowego prezesa zarządu

fot: PGNiG

PGNiG jest przedsiębiorstwem o znaczeniu strategicznym dla Polski, jest bowiem jednym z podmiotów zapewniających bezpieczeństwo energetyczne - mówił w poniedziałek (27 listopada) w Przemyślu marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek Kuchciński w poniedziałek uczestniczył w uroczystościach barbórkowych Oddziału Geologii i Eksploatacji (OGiE) PGNiG.

Kuchciński w swoim wystąpieniu podkreślił, że jednym z najważniejszych strategicznych celów Polski jest zapewnienie bezpieczeństwa, także energetycznego: państwu, przedsiębiorstwom, a zwłaszcza wszystkim obywatelom, gospodarstwom domowym. I, jak mówił, państwo realizuje ten cel m.in. przez takie przedsiębiorstwo jak PGNiG.

- Możemy śmiało dzisiaj powiedzieć, że pracujecie państwo w przedsiębiorstwie o znaczeniu strategicznym dla Polski i - śmiem twierdzić także - dla bezpieczeństw całej Europy Środkowej - zaznaczył marszałek Sejmu, zwracając się do zebranych.

- Trudno sobie wyobrazić życie codziennie w sytuacji kryzysu energetycznego, a przecież gaz należy do tych jednych z najważniejszych nośników energii - dodał.

Przemawiając do górników Kuchciński przypomniał, że jeszcze niedawno niemal zapomniano, że Podkarpacie "należy do kilku ojczyzn górnictwa na naszych ziemiach".

W połowie XIX stulecia na Podkarpaciu, po raz pierwszy na świecie, rozpoczęto eksploatację ropy naftowej. Najstarsza na świecie kopalnia ropy, szyb Franek, powstała w Bóbrce k. Krosna. "Mamy wiedzę sprzed prawie 200 lat. Tradycje górnictwa naftowego i gazowego sięgają naszych terenów między Gorlicami a Borysławiem" - przypomniał Kuchciński.

Jego zdaniem obchodzenie święta górniczego w Przemyślu jest formą nie tylko uszanowania wielkiej pracy górników i ich święta, ale także przypomnieniem tego ważnego dziedzictwa.

W czasie uroczystości przypomniano, że w Przemyślu znajduje się największe złoże gazu ziemnego w Polsce, które w przyszłym roku będzie obchodzić 60. rocznicę.

- Myślę, że organizatorom, którzy wybrali właśnie to miasto na obchody górniczego święta nie chodziło tylko o to, żeby podkreślić, że tu zaczęła się eksploatacja pod koniec lat 50. (XX wieku - PAP) tego złoża, ale przede wszystkim, aby pokazać rodzącą się perspektywę nowych odkryć, właśnie tutaj w Przemyślu, na tym złożu, jak i w okolicy - mówił członek rady nadzorczej PGNiG Stanisław Sieradzki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.