Kuba - nowa potęga naftowa świata?

Czy do grona największych producentów ropy na świecie dołączy Kuba? W Hawanie ogłoszono, że Kuba ma złoża ropy dwa razy większe niż Norwegia.

W czasie gdy na świecie szaleje kryzys finansowy, na Kubie zapowiadają, że po latach biedy nadchodzi dla tego kraju czas wielkiej prosperity - podała gazeta.pl.

- Na dnie morza u wybrzeży Kuby są złoża zawierające ponad 20 mld baryłek ropy naftowej - ogłosił państwowy kubański koncern naftowy Cubapetroleo (Cupet). To zasoby ropy, które dorównują złożom w USA i są dwa razy większe niż pola naftowe Meksyku czy Norwegii, światowych potęg w branży naftowej. Jeśli dane Cupet potwierdzą się, Kuba może wejść do ligi 20 największych producentów ropy na świecie.

Nikt nie ma wątpliwości, że w podmorskim dnie na północ od Hawany jest wielka ropa. Amerykański urząd ds. geologii (US Geological Survey) oficjalnie oszacował je niedawno na 4,6 do 9,3 mld baryłek ropy. - Gdyby amerykanie skorzystali z naszych danych, to ich szacunki znacząco by wzrosły - twierdzi Rafael Tenreyro Perez, który odpowiada w Cupet za eksploatację złóż.

Kubański koncern zapowiada, że w połowie przyszłego roku może ruszyć komercyjna eksploatacja pierwszego z nowych złóż. Te podmorskie bogactwa odkrył hiszpański koncern Repsol, który Hawana trzy lata temu dopuściła do poszukiwania ropy. Oprócz Hiszpanów złóż ropy u wybrzeży Kuby szukają malezyjski koncern Petronas i indyjski Videsh. Do eksploatacji swoich bogactw Cupet namawia też nafciarzy rosyjskich.

Uzależnienie od importu ropy jest główną bolączką Kuby. Przez lata reżim Castro wspierały dostawy ropy z ZSRR. Po rozpadzie Związku Sowieckiego to się skończyło. Władze w Hawanie odetchnęły z ulgą dopiero po przejęciu władzy w Wenezueli przez lewackiego prezydenta Hugo Chaveza. Od tego czasu Wenezuela dostarcza wielkie ilości ropy Kubie. Hawana płaci za nie usługami 36 tys. swoich specjalistów, głównie lekarzy. Caracas pomoże też w modernizacji i rozbudowie jedynej kubańskiej rafinerii w Cienfuegos, którą zbudowano w czasach ZSRR, a także w odbudowie głównego kubańskiego ropociągu Przyjaźń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.