KSSE: podpowiedzą jak kształcić fachowców dla motoryzacji

1465542164 gmmp gliwice ksse

fot: KSSE

Pierwszym i dotychczas największym inwestorem, spośród ponad 240 firm realizujących obecnie swoje projekty w Strefie, jest General Motors Manufacturing Poland, który rozpoczął działalność w 1998 r. Producent samochodów w swoją gliwicką fabrykę Opla zainwestował dotychczas ponad 3,9 mld złotych i zatrudnił ponad 3 tys. pracowników

fot: KSSE

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Polska Izba Motoryzacji oraz Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych  powołają ogólnokrajową Radę ds. kompetencji w sektorze motoryzacji - poinformowały służby prasowe KSSE. W tym celu podpisano umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie projektu z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. 

Około 30 przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej oraz przedstawicieli nauki, rynku pracy i administracji z całej Polski będzie badać, analizować potrzeby rynku motoryzacyjnego i rekomendować systemowe zmiany w edukacji. Jako Rada ds. kompetencji w sektorze motoryzacji wypracują oni rozwiązania, które pozwolą dopasować system kształcenia do zapotrzebowania sektora. Przedsiębiorcy, z różnych regionów kraju, będą reprezentować główne działy przemysłu, jak: produkcja pojazdów samochodów, przyczep i naczep, handel hurtowy i detaliczny pojazdami, ich naprawa i inne rodzaje działalności związane z produkcją, handlem, dystrybucją oraz naprawą samochodów i motocykli z uwzględnieniem obszaru elektromobilności oraz e-busów i samochodów elektrycznych.

- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest motorem przemysłu motoryzacyjnego. Naszą strefę chętnie wybierają firmy z branży automotive, które tu napędzają się do działania i wdrażania nowoczesnych rozwiązań. Ważna jest w tym kontekście współpraca w zakresie edukacji przyszłych pracowników skrojonej do potrzeb wszystkich przedsiębiorców sektora motoryzacyjnego działających w KSSE i w Polsce - zaznacza dr Janusz Michałek, prezes KSSE.

Dodaje, że Katowicka SSE ma na tym polu już bardzo duże doświadczenie.

- W praktyczną naukę zawodu już zaangażowaliśmy naszych inwestorów zrzeszonych we flagowym klastrze KSSE Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, który skupia ponad 80 przedsiębiorców - przypomina.

W opinii prof. nadzw. dr hab. Barbary Piontek, zastępcy prezesa KSSE i lidera projektu po stronie Strefy, powołanie Rady ds. kompetencji w sektorze motoryzacji jest odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku.

- Brak specjalistów, który już dzisiaj jest głównym czynnikiem hamującym rozwój przedsiębiorstw oraz nadchodząca rewolucja przemysłowa, także związana z elektromobilnością i autonomizacją pojazdów stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie kształcenia kadr - ocenia wiceprezes Piontek.

- Już teraz powinniśmy zdiagnozować zupełnie nowe kompetencje potrzebne w sektorze i wprowadzić systemowe w skali kraju rozwiązania na wszystkich szczeblach edukacji, aby kształcić przyszłych pracowników zgodnie z potrzebami rynku motoryzacyjnego - dodaje.

Prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Paweł Wideł zwraca uwagę na prognozowane zapotrzebowanie branży na nowych pracowników w kontekście dynamicznego rozwoju technologicznego przemysłu motoryzacyjnego.

- W obszarach o wysokim potencjale rozwoju, wzrośnie rola zachęt dla utrzymania pracowników już zatrudnionych oraz zainteresowanie grupami społecznymi gdzie są jeszcze rezerwy rąk do pracy, na przykład wśród kobiet. Dlatego działając razem: przemysł, rząd, samorządy, rodzice i młodzież, stworzymy system edukacji zawodowej zapewniający wykształcenie pożądanych przez polską gospodarkę fachowców w sektorze motoryzacyjnym - ocenia Paweł Wideł, prezes ZPMiAP.

- Musimy pomóc w przygotowaniu szkół i młodzieży na nieuchronnie zbliżającą się rewolucję przemysłową, tak, aby Polska mogła odnaleźć swoje miejsce w warunkach nowej gospodarki cyfrowej i postępującej konwergencji świata rzeczywistego i wirtualnego, czego przykładami stają się Przemysł 4.0, Internet Rzeczy czy wszechobecna łączność - podkreśla.

Z kolei Polska Izba Motoryzacji, zrzeszająca ok. 150 firm branżowych, zauważa, że Rada będzie ogólnopolską platformą wymiany doświadczeń na linii szkolnictwo – przemysł, co umożliwi przedsiębiorcom oddziaływanie na dostawców usług edukacyjnych i rozwojowych.

- Rada będzie budować partnerstwo przedsiębiorstw z instytucjami rynku pracy i łączyć szkolnictwo z przemysłem. Dzięki temu zdobędziemy wiarygodne dane o potrzebnych kwalifikacjach w sektorze i zapewnimy wzrost skuteczności działań m.in. pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego - zaznacza Bożena Oleksy, wiceprezes PIM.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.