Księża Góra zarabia na swoje utrzymanie

fot: Tomasz Rzeczycki

Kąpielisko Księża Góra w Radzionkowie

fot: Tomasz Rzeczycki

Kiedyś funkcjonowała tu kopalnia galmanu, a potem prowadzono eksploatację wapienia w kamieniołomie. Dzisiaj znajduje się ogród botaniczny, park, kąpielisko letnie i boiska sportowe. Księża Góra w Radzionkowie to miejsce, na które zwrócono uwagę właśnie za sprawą bogactw mineralnych.

Księża Góra (357 m n.p.m) leży na terenie miast Piekary Śląskie i Radzionków, ale to część radzionkowska jest bardziej znana i zagospodarowania. Pod koniec XIX wieku fedrowała tam kopalnia Mathias wydobywająca galman, czyli rudę cynku. Złoże było niewielkie, rozpoznano je poprzez około 30 szybów. Pozostały po niej niewielkie hałdy i zagłębienia po szybach. Dwa z nich uległy zalaniu i tak powstały stawy Matyjas i Ober.

Gdy złoże galmanu uległo wyczerpaniu, na Księżej Górze podjęto wydobycie w dwóch kamieniołomach wapienia. Obecnie jeden z nich znajduje się na terenie tamtejszego ogrodu botanicznego. Utworzono w nim kolekcję ciepłolubnych muraw i zarośli. Drugi z kamieniołomów przylega do terenu ogrodu od strony północno-wschodniej. Radzionkowski ogród botaniczny ma niedługą historię. Pierwszą plantację muraw kserotermicznych w 2010 r., a w 2015 r. nastąpiło otwarcie ogrodu.

Wcześniej, w drugiej połowie XX wieku zbudowano zespół trzech basenów letnich, z których dwa mają charakter płytkich basenów dla dzieci. Z dwóch stron znajdują się one w otoczeniu zieleni porastającej Księżą Górę. Od 2008 r. gospodarzem basenów jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radzionkowie. Baseny co roku są napełniane wodą i odpłatnie udostępniane chętnym w wakacje letnie. Wyjątkiem był rok 2020, gdy basenów nie otwarto, motywując to wprowadzonym w Polsce stanem epidemii.

Radzionkowskie baseny odstają nieco od tych znajdujących się np. w Rudzie Śląskiej czy Bytomiu. Niecka głównego basenu przecieka, poza tym nie ma filtrów przez co w wodzie gromadzi się trawa czy pyłki kwitnących kwiatów.

- Staramy się utrzymać parametry wody, co tydzień badał ją Sanepid. Staramy się też utrzymać czystość - mówi Grzegorz Zadęcki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radzionkowie.

Frekwencja jest różna w zależności od pogody w danym sezonie. Jak wynika z obliczeń na podstawie sprzedanych biletów oraz osób wchodzących bezpłatnie, w 2019 r. z radzionkowskiego kąpieliska skorzystały 27 932 osoby. W 2021 r. wpuszczono 19 314 osób, a w 2022 r. więcej, bo 30 840. W sezonie letnim 2023 r. baseny zostały zamknięte 28 sierpnia. Przychód z biletów wstępu wyniósł około 301 tys. zł., co mniej więcej zbilansowało koszty utrzymania obiektu. Na początku września powinna być policzona liczba osób korzystających z kąpieliska w zakończonym właśnie sezonie

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.