Kryzys paliwowy pokazuje, że ważny jest zróżnicowany miks energetyczny
Trwający kryzys paliwowy tylko potwierdza, że należy stawiać na zróżnicowane źródła energii - wskazał prezes Enei Grzegorz Kinelski podczas odbywającego się w Poznaniu kongresu Impact.
fot: Materiały prasowe
Czy gaz podrożeje?
fot: Materiały prasowe
Trwający kryzys paliwowy tylko potwierdza, że należy stawiać na zróżnicowane źródła energii - wskazał prezes Enei Grzegorz Kinelski podczas odbywającego się w Poznaniu kongresu Impact.
- Kryzys paliwowy nas ani naszych klientów bezpośrednio nie dotyka - powiedział w środę Kinelski.
Wojna na Bliskim Wschodzie spowodowała wzrost cen surowców - nie tylko ropy naftowej, ale również gazu ziemnego. Dla Enei gaz będzie ważnym elementem miksu paliwowego dopiero za kilka lat, kiedy ukończone zostaną inwestycje spółki w elektrownie gazowe. Prezes stwierdził, że kryzys nie zmienia nastawienia Enei do tego paliwa.
- To nas tym bardziej utwierdza w tym, że powinniśmy stawiać na to, że miks powinien być rzeczywiście miksem energetycznym. Samo słowo oznacza, że jest to mieszanka - powiedział.
Podkreślił, że nie chciałby, żeby Enea zbudowała swój miks wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. Budowane elektrownie gazowe będą pełnić rolę stabilizatora systemu energetycznego.
- Zgodnie z naszą strategią przez następne 10 lat ciągle mamy węgiel w miksie - dodał Kinelski.
To z kolei uzasadnia inwestycje Enei w należącą do jej grupy kapitałowej kopalnię Lubelski Węgiel Bogdanka. Prezes podkreślił, że grupa inwestuje także w OZE i magazyny energii.
Grupa Enea to spółka giełdowa z ponad 52-proc. udziałem Skarbu Państwa, zajmująca się m.in. wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Jest drugim co do wielkości wytwórcą energii elektrycznej w Polsce.