Kruszywa: ugoda polsko-chińska ws. budowy autostrad

1389592256 dss kruszywa

fot: DSS

Grupa eksploatuje 4 złoża wysokiej jakości amfibolitu, migmatytu i dolomitu, których udokumentowane zasoby wynoszą ponad 385 mln ton

fot: DSS

Dolnośląskie Surowce Skalne zawarły z chińską firmą Covec ugodę, na mocy której strony zrzekły się wszystkich wzajemnych roszczeń, wynikających z zawartych w latach 2010-2011 umów na podwykonawstwo i dostawy kruszyw oraz betonów na budowę odcinków A i C autostrady A2.

Covec wycofał z sądu swoje roszczenia względem DSS w wysokości 92 mln zł. Obie spółki uzgodniły również, iż w przyszłości nie będą wszczynać nowych sporów sądowych w sprawie powyższych umów. W wyniku ugody DSS otrzymał 11 mln zł.

- Jest to niezmiernie korzystne rozwiązanie dla spółki. Dzięki temu DSS znacząco przybliżył się do zawarcia układu i całkowitego wyjścia na prostą - unikamy wieloletnich procesów sądowych, których wynik byłby niepewny, a zyskujemy realne środki, które wpłynęły już na rachunek DSS - wyjaśnia Rafał Abratański, członek zarządu DSS.

Abratański podkreśla, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wykonano ogrom pracy, której nadrzędnym celem jest to, by Grupa DSS mogła ponownie generować zyski.

- Działamy na wielu frontach - od zmian w modelu biznesowym, czyli powrotu do działalności podstawowej, poprzez istotne zmiany w sferze produkcyjnej i sprzedażowej, integrację operacyjną Grupy i oszczędności kosztowe, aż po działania prawne mające na celu odzyskanie środków należnych DSS i KKSM - dodaje Rafał Abratański.

Skonsolidowane przychody DSS wyniosły po trzech kwartałach 2013 r. br. 92,2 mln zł. Grupa wypracowała w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ub.r. dodatni wynik na poziomie EBITDA w wysokości 1,4 mln zł. Ze względu na wysokie koszty finansowe wynikające z utworzenia rezerw na potencjalne odsetki należne wierzycielom strata netto Grupy DSS po trzech kwartałach 2013 r. wyniosła 64,9 mln zł.

- W przypadku firm znajdujących się w upadłości i przechodzących gruntowną restrukturyzację główną pozycją wynikową obrazującą ich kondycję jest EBITDA. W naszym przypadku, pomimo bardzo trudnej sytuacji na rynku w ubiegłym roku, była ona po trzech kwartałach dodatnia. Równocześnie warto pamiętać, że z chwilą uprawomocnienia się układów w obu spółkach lub ewentualnie zawarcia ugód pozasądowych, rezerwy na potencjalne odsetki należne wierzycielom zostaną rozwiązane do wysokości zobowiązań ustalonych w ramach tych procesów - podsumowuje Rafał Abratański.

Grupa DSS, w której jednostką dominującą są Dolnośląskie Surowce Skalne SA, to największy krajowy producent kruszyw łamanych dla projektów infrastrukturalnych, w tym przede wszystkim do budowy dróg ekspresowych i autostrad. Grupa eksploatuje 4 złoża wysokiej jakości amfibolitu, migmatytu i dolomitu, których udokumentowane zasoby wynoszą ponad 385 mln ton. Produkcja kruszyw prowadzona jest w zakładach przeróbczych o aktualnej zdolności wytwórczej przekraczającej 10 mln ton rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.