Kraków: AGH, gmina i Norwegowie dla czystego powietrza

fot: Andrzej Bęben/ARC

W AGH (stan na 30 listopada 2014 r.) nauki zgłębia 35531 studentów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej, gmina miejska Kraków i Norweski Instytut Badań Powietrza będą działać na rzecz zwiększenia skuteczności działań dla poprawy jakości powietrza w stolicy Małopolski (i nie tylko).

Stosowne porozumienie podpisano w poniedziałek (16 stycznia. Współpracę pomiędzy sygnatariuszami porozumienia podzielono na dwa moduły - analityczny, który ma uzupełnić w miarę potrzeb działania już realizowane przez Urząd Miasta Krakowa oraz drugi - badawczo-wdrożeniowy, którego celem jest rozwiązanie konkretnych problemów zidentyfikowanych w obszarach objętych współpracą.

Głównym celem umowy jest koordynacja prac badawczo-wdrożeniowych w zakresie poprawy jakości powietrza i zwiększania efektywności energetycznej realizowanych przy współudziale lub na zamówienia Urzędu Miasta Krakowa. Wśród działań w obszarach objętych porozumieniem aktualnie realizowane przez Kraków we współpracy z AGH są projekty dotyczące określenia emisji pyłu z wybranych ulic Krakowa, pilotażowa modernizacja oświetlenia ulicznego czy wykorzystania geotermii w ciepłownictwie.

- Kraków w różnoraki sposób prowadzi walkę o czyste powietrze. Mamy tę przewagę nad innymi, zwłaszcza mniejszymi miastami borykającymi się z problemem smogu, że mamy doskonałe zaplecze naukowe i możemy z niego korzystać. Na co dzień współpracujemy z uczelniami, a dziś podpisaliśmy trójstronne porozumienie na mocy, którego naszym partnerem został także Norweski Instytut Badań Powietrza - wyjaśnia Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

- Centrum Energetyki AGH jako jednostka wyspecjalizowana w działalności badawczo-rozwojowej z obszaru zrównoważonej energii oraz inżynierii środowiska będzie uczestniczyć między innymi w określeniu potencjalnych źródeł pochodzenia pyłów w powietrzu, wyznaczeniu mapy rozkładu zanieczyszczeń czy w przygotowaniu programu pilotażowego dla pojazdów elektrycznych - tłumaczy prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH.

- Od lat zajmujemy się dostarczaniem realnych i konkretnych rozwiązań dla miast – podkreśla dr Kari Nygaard, dyrektor Norweskiego Instytutu Badań Powietrza powołanego przed 50 lat m.in. dla dbałości o jakość powietrza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.