Kraków Airport w czerwcu obsłużył prawie 14,4 tys. pasażerów

fot: Krystian Krawczyk

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym

fot: Krystian Krawczyk

Prawie 14,4 tysięcy pasażerów odprawiło lotnisko Kraków Airport w czerwcu, w pierwszym miesiącu funkcjonowania portu po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. Jest to o 98 proc. mniej w stosunku to czerwca zeszłego roku.

Według statystyk krakowskiego lotniska, od początku tego roku obsłużono prawie 1,6 mln osób, czyli o ponad 2,2 mln mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Z powodu epidemii koronawirusa obiekt był zamknięty od połowy marca do 1 czerwca.

- Czerwiec to miesiąc, gdy Kraków Airport mozolnie, ale konsekwentnie odbudowuje się po 2,5-miesięcznym zamknięciu - ocenił w środę prezes lotniska Radosław Włoszek.

Według niego w krakowskim porcie z każdym dniem zaczęło się pojawiać coraz więcej pasażerów, a podróżujący ze zrozumieniem przyjmują nowe standardy sanitarne wprowadzone w trosce o ich bezpieczeństwo i komfort.

Użytkownicy lotniska zobowiązani są m.in. do noszenia maseczek, trzymania dystansu sanitarnego. Ogólnie dostępnie są środki do dezynfekcji rąk. Dodatkowo dezynfekowany jest terminal, łącznie ze stacją PKP.

1 czerwca w Kraków Airport zostały wznowione pierwsze krajowe połączenia lotnicze - codzienne loty do Warszawy i Gdańska uruchomił PLL LOT. W kolejnych dniach wróciło także połączenie Kraków - Olsztyn Mazury. 17 czerwca wznowione zostały rejsy międzynarodowe, obsługiwane przez Lufthansę, Wizzair i Ryanair.

W czerwcu na krakowskie lotnisko powróciło także połączenie holenderskiego KLM do Amsterdamu, a z końcem miesiąca wróciły także loty do Wielkiej Brytanii i na Ukrainę. W piątek 3 lipca przywitany zostanie nowy przewoźnik Air France z lotami do lotniska Charles de Gaulle w Paryżu.

Zgodnie z zapowiedziami PLL LOT, narodowy przewoźnik w lipcu i sierpniu w ramach swojej wakacyjnej akcji uruchomi 11 tras z Krakowa, w tym 10 nowości miedzy innymi do: Rzymu-Fiumicino, Kalamaty, Kawali, Barcelony, Zadaru, Chanii, Dubrownika, Salonik, a także na Santorini, Korfu, Zakynthos.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W ubiegłym roku przyjął ponad 8,4 mln podróżnych. Z powodu epidemii koronawirusa obiekt był zamknięty od połowy marca do 1 czerwca.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA ma wykonawcę przebudowy kolejnego odcinka starej gierkówki

Realizację inwestycji na kolejnym odcinku Koziegłowy i Markowice zaplanowano na 18 miesięcy. Jeżeli do 8 czerwca nie wpłyną odwołania, umowa ma zostać podpisana na przełomie II i III kw. br.

Zwolnienia z podatku dla inwestorów rozwijających nowoczesne technologie

Nieruchomości należą do miasta oraz Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (miejskiej spółki zarządzającej m.in. lotniskiem w Gliwicach) i są przygotowywane z myślą o kolejnych inwestycjach

Ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej

Przy lotnisku w Gliwicach ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Zrekultywowano w nim blisko 22 ha terenów poprzemysłowych, urządzając ponad 10 ha terenów inwestycyjnych i budując ponad 5 km nowych dróg oraz infrastrukturę techniczną. W projekcie, którego koszt ostatecznie wyniósł 49 mln zł (przy dotacji 28 mln zł), założono ponowne zagospodarowanie poprzemysłowych i zdegradowanych terenów leżących na dawnym obszarze górniczym przy lotnisku.

Giełdy za oceanem ponownie w górę, główne indeksy z rekordami