Kozienice: pięć miesięcy opóźnienia w realizacji inwestycji

1472023313 enea foto05

fot: Enea

Nad placem budowy góruje potężna chłodnia (185 m wysokości!)

fot: Enea

"Inwestycja w budowę wysokosprawnego bloku 1075 MW w Elektrowni Kozienice jest priorytetem Grupy Enea, dlatego na bieżąco nadzorujemy i monitorujemy realizację projektuˮ - podała spółka w komunikacie. Będzie jednak opóźnienie w realizacji inwestycji. I zamiast 21 lipca 2017 r. nowy blok o mocy 1075 MW ruszy 19 grudnia 2017 r. Przesunięcia terminu zakończenia realizacji inwestycji wynika z wskazanych przez Konsorcjum kwestii techniczno-organizacyjnychˮ.

Grupa komunikuje, że "W trakcie realizacji projektu wystąpiły przesunięcia niektórych elementów w ramach wewnętrznych harmonogramów realizacji poszczególnych etapów. W związku z tym zobowiązaliśmy Konsorcjum Wykonawcze (Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal) do przedstawienia informacji o ewentualnym wpływie częściowych przesunięć w harmonogramach wewnętrznych projektu na termin realizacji kontraktuˮ.

23 sierpnia inwestor otrzymałod Konsorcjum Wykonawczego "propozycję zaktualizowanego Harmonogramu Realizacji Kontraktu z propozycją przesunięcia terminu przekazania do eksploatacji bloku 1075 MW z dnia 21 lipca 2017 r. na dzień 19 grudnia 2017 r.ˮ.

W komunikacie nie podaje się powodów tej aktualizacji, ograniczając się do stwierdzenia, że "Propozycja przesunięcia terminu zakończenia realizacji inwestycji wynika z wskazanych przez Konsorcjum kwestii techniczno-organizacyjnychˮ.

Enea zapowiada, że "Przekazany przez Wykonawcę Harmonogram zostanie poddany analizie, zgodnie z obowiązującą umową. Analiza będzie dotyczyć w szczególności wskazanych przyczyn przesunięcia terminu, skuteczności zaproponowanych działań naprawczych oraz konsekwencji wynikających z przesunięcia terminu zakończenia realizacji inwestycji.
Przeprowadzenie tak zaawansowanego technologicznie i złożonego projektu jak budowa bloku 1075 MW wymaga ścisłej współpracy Zamawiającego i Konsorcjum Wykonawczego w zakresie uzgodnień i właściwego monitorowania postępu prac. Oczekując zdecydowanych działań w realizacji, oferujemy Konsorcjum ścisłą współpracę i wsparcie w różnych sprawach związanych z organizacją procesu budowyˮ.

Dotychczas inwestycję realizowano planowo. Z 30 tys. zadań do wykonania ukończono ponad 88 proc.

"Obecnie na budowie trwają intensywne prace związane z zakończeniem montażu instalacji technologicznych. Niedawno z sukcesem zakończyło się kolejne, ważne zadanie na budowie bloku. Nastąpiło pierwsze zasilenie z transformatora rezerwowo-rozruchowego w rozdzielni Polskich Sieci Elektroenergetycznych - podano napięcie 110 kV. Przygotowania do tego ważnego momentu trwały kilka tygodni i wymagały szeregu testów. Wydarzenie to było bardzo ważne dla realizacji projektu. Podanie napięcia otworzyło drogę do rozruchu testowego poszczególnych instalacji technologicznych nowego bloku. Rozruch pierwszych instalacji nastąpi jeszcze w tym roku. Ponadto do końca grudnia zakończone zostaną montaż i rozruch instalacji Stacji Przygotowania Wody, Systemu Sprężonego Powietrza oraz wywrotnicy wagonowej umożliwiającej rozładunek węgla. Gotowe są już młyny węglowe nowego bloku i trwa końcowy montaż zwałowarko-ładowarekˮ - reaportuje Enea.

Przypomnijmy, że nowy blok energetyczny Enei Wytwarzanie (d. elektrownia Kozienice) będzie najnowocześniejszą jednostką wytwórczą, na węgiel kamienny w Polsce oraz Europie. Będzie opalany, tak samo, jak starsze bloki, węglem z LW Bogdanka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.