Kopalnia zakończyła wydobycie

fot: Tomasz Rzeczycki

Odkrywkowy zakład górniczy Chlewice posiadał koncesję wydobywczą ważną do 22 grudnia 2021 r.

fot: Tomasz Rzeczycki

Cztery miesiące temu wygasła koncesja wydobywcza, którą posiadała najdalej na południe położona kopalnia w województwie zachodniopomorskim. Był nią odkrywkowy zakład górniczy „Chlewice”, wydobywający kruszywo w dolinie rzeki Odry, na terenie gminy Boleszkowice. Od tego momentu kopalnia nie była kontrolowana przez inspektorów Okręgowego Urzędu Górniczego, co nie było przeszkodą formalną w wyrażeniu aprobaty względem rekultywacji terenu pogórniczego.

- W dniu 4 marca 2022 roku Dyrektor OUG w Poznaniu wyraził pozytywną opinię w sprawie uznania rekultywacji za zakończoną w kierunku wodnym części terenów poeksploatacyjnych złoża kruszywa naturalnego Chlewice. Opinię wydano w oparciu o przesłany protokół z oględzin wraz z dokumentacją fotograficzną - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Chlewice to wieś przy granicy z Republiką Federalną Niemiec. Złoże kruszywa naturalnego było tam eksploatowane na podstawie wydanej 23 grudnia 1996 r. koncesji przez wojewodę gorzowskiego. Ważność koncesji określono do dnia 22 grudnia 2021 r., a miejsce wydobycia - niedaleko ujścia rzeki Myśli do Odry.

Przedsiębiorca planował do prawda kontynuować eksploatację spod lustra wody do końca grudnia 2030 r., jednak złożony w 2020 r. wniosek nie uzyskał akceptacji. Park Krajobrazowy Ujście Warty, na terenie którego fedrowała kopalnia, jest m. in. miejsce występowania łąk selernicowych, znajdujących się w sąsiedztwie zakładu górniczego. Możliwość nieodwracalnego zniszczenia ponad hektara takich łąk sprawiła, że kopalnia nie uzyskała zgody na kontynuację wydobycia.

W latach 2019-2021 Dyrektor OUG w Poznaniu kilkukrotnie pozytywnie zaakceptował przeprowadzone rekultywacje poszczególnych terenów pokopalnianych w Chlewicach. Łącznie w tamtym czasie za zrekultywowane uznano 24,5553 ha terenu pokopalnianego. Marcowa decyzja była kolejną w tym względzie. Jednocześnie nie były wydawane żadne postanowienia dotyczące zmiany kierunku rekultywacji.

Co dalej z terenem pokopalnianym w Chlewicach? Ma on szansę stać się siedliskiem różnych gatunków ptactwa wodnego. Ptaki zresztą upodobały sobie to miejsce już wcześniej, gdy kopalnia posiadała jeszcze koncesję wydobywczą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.