Kopalnia wiedzy o historii górnictwa

1575623161 wojtacha piotr kaj

- Dokumentacja mierniczo-geologiczna zlikwidowanego zakładu górniczego jest źródłem informacji o środowisku i jako taka może być udostępniona każdemu – podkreśla Piotr Wojtacha

Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach prowadzi i udostępnia szczegółowy rejestr posiadanych dokumentów, wchodzących w skład dokumentacji mierniczo-geologicznej zlikwidowanych zakładów górniczych, w tym dokumenty pomiarowe, dokumenty obliczeniowe i dokumenty kartograficzne. W tym roku Archiwum obchodzi swoje dwudziestolecie.


- Udostępnianie właściwym organom i zainteresowanym stronom dokumentacji i informacji o środowisku na terenie pogórniczym z gromadzonego zasobu następuje na pisemny wniosek organów administracji państwowej oraz zainteresowanych osób – zwraca uwagę Piotr Wojtacha, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Kryzys na rynku węgla, a także niska efektywność polskiego górnictwa spowodowały, że pod koniec lat 90-tych ub. Stulecia krajowe kopalnie musiały zmierzyć się z procesem szeroko zakrojonej restrukturyzacji. W jej założeniach mieściło się istotne zmniejszenie zdolności produkcyjnych poprzez likwidacje kopalń lub ich części, mocna redukcje zatrudnienia i oddłużenie spółek wydobywczych. Następne lata przyniosły kolejne programy restrukturyzacji. Ostatecznie od 1089 r . do 2006 r. liczba czynnych kopalń zmniejszyła się z 70 do 32, produkcja węgla spadła ze 177 mln do 94 mln t, a zatrudnienie w górnictwie spadło z 416 tys. do 119 tys. osób.

Postępujący od 1991 r. proces restrukturyzacji przemysłu wydobywczego spowodował, że organy nadzoru górniczego w swojej praktyce zetknęły się z nowym zagadnieniem – masową likwidacją zakładów górniczych. Wśród wielu zawiłości natury technicznej i formalno-prawnej, związanych z likwidacją kopalń, pojawił się problem zabezpieczenia dokumentacji mierniczo-geologicznej.

- Należy podkreślić, że dokumentacja mierniczo-geologiczna zakładu górniczego ostanowi podstawowe źródło informacji o wszelkich działaniach przedsiębiorcy górniczego. Zawiera w sobie dane o zakresie i sposobie prowadzonej działalności górniczej. Jej oddziaływaniu na środowisko, stopniu wykorzystania złoża, czy tez budowie geologicznej górotworu – zwraca uwagę Piotr Wojtacha.

1 stycznia 1999 r. utworzono Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej w Wyższym Urzędzie Górniczym. Początkowo funkcjonowało w strukturach Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem, a następnie od 2008 r. jako samodzielny wydział. Od 2017 r., zgodnie z nowym statutem Wyższego Urzędu Górniczego i zarządzeniem Ministra Energii z 3 lipca 2017 r, wydział przekształcono w Biuro-Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej z siedzibą w Katowicach przy ul. Obroki 87.

W br. Archiwum obchodzi swoje 20-lecie. Wykonuje czynności związane z gromadzeniem i archiwizowaniem dokumentacji zlikwidowanych zakładów górniczych oraz udostępniania ich m.in. na zasadach określonych przepisami ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
- W myśl tej ustawy, dokumentacja mierniczo-geologiczna zlikwidowanego zakładu górniczego jest źródłem informacji o środowisku i jako taka może być udostępniona każdemu – podkreśla wiceprezes Piotr Wojtacha.
Z uwagi na szczególny charakter i znaczenie dla bezpieczeństwa powszechnego, dokumentacja ta podlega archiwizacji wieczystej.

O zadaniach Wyższego Urzędu Górniczego w dziedzinie archiwizowania dokumentacji mierniczo-geologicznej mówił Piotr Wojtacha, wiceprezes WUG, podczas konferencji "Górnictwo zrównoważonego rozwoju 2019", zorganizowanej przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, 27 listopada br.
Konferencji patronowały medialnie redakcje Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.