Kopalnia Saturn w europejskim komiksie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Pokopalniane obiekty w Czeladzi zyskają drugie życie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+18 Zobacz galerię

Galeria
(21 zdjęć)

Kopalnia Saturn w Czeladzi jest jednym z obiektów, które znalazły się w komiksie „Paneuropa. Licho nie śpi”, wydanym przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Zrewitalizowane pokopalniane budynki świetnie się prezentują, są też pomysły na zagospodarowanie kolejnych. W najbliższym czasie powstanie tam multimedialna wystawa mówiąca o historii górnictwa w Zagłębiu Dąbrowskim.

Kopalnia Saturn ma to szczęście, że dzięki finansom z Unii Europejskiej, nie podzieliła losu innych zagłębiowskich kopalń, po których nie ma dzisiaj nawet śladu. Zakład zakończył działalność w 1996 r.

- Przejęliśmy tereny po kopalni w 2002 r., a wśród nich piękne obiekty, które doczekały się czasów, gdy można było sięgnąć po unijne środki - mówił Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi na specjalnej konferencji poświęconej kopalni Saturn i jej obecności w komiksie. - Takiego szczęścia nie miały inne zagłębiowskie kopalnie, obiekty zostały zniszczone, dzisiaj widać, że jest to ogromna strata.

Kilka lat temu odnowiona została Cechownia, nazywana pierwotnie domem zbornym.

- To tutaj zbierali się górnicy przed zjazdem na dół, pobierali lampki, modlili się w istniejącej tu wtedy kaplicy - opowiadała Stefania Lazar, dyrektorka Muzeum Saturn.

- W przyszłym roku uruchomimy tutaj multimedialną wystawę poświęconą górnictwu w Zagłębiu Dąbrowskim z historią od końca XVIII wieku - dodała.

Dzisiaj budynek Cechowni można podziwiać w komiksie „Paneuropa. Licho nie śpi”. Seria dotyka najważniejszych spraw, którymi aktualnie żyje Polska i Europa. Treść właśnie wydanego szóstego tomu nawiązuje do 20. rocznicy akcesji Polski do Unii Europejskiej.

W komiksie są promowane inwestycje współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Jedną z nich jest kopalnia Saturn, która mieści Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu oraz zbudowaną od podstaw Mediatekę. W przestrzeniach wokół rewitalizowanych budynków odbywają się spotkania i imprezy plenerowe.

- To była przyjemność pokazać, jak zaniedbane miejsca potrafiły się przemienić w coś nadzwyczajnego - podsumował Grzegorz Pawlak, jeden z rysowników komiksu.

Pokopalniane obiekty w Czeladzi zyskają drugie życie, oprócz budynków Cechowni i Elektrowni, na rewitalizację czekają kolejne pozostałości po zakładzie górniczym. Tam, gdzie były warsztaty mechaniczne kopalni powstanie basen, a w miejscu ciepłowni z kominami miasto ma plan uruchomić tam ściankę wspinaczkową.

- Podzieliliśmy teren byłej kopalni na dwie części. Jedną z Muzeum, basenem, która będzie kosztochłonna dla miasta oraz drugą przeznaczoną pod handel, usługi, może hotel. W ten sposób te obiekty mogłyby zarabiać na pierwszą cześć - wyjaśnił burmistrz Zbigniew Szaleniec.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.