Kopalnia Ćwiczebna czeka na remont lutniociągu

fot: Tomasz Rzeczycki

Awaria zawiesia lutniociągu była powodem zamknięcia dąbrowskiej kopalni

fot: Tomasz Rzeczycki

Oberwanie się lutniociągu było przyczyną, z powodu której Kopalnia Ćwiczebna w Dąbrowie Górniczej została na początku maja zamknięta dla zwiedzających.Muzeum Miejskie Sztygarka, będące właścicielem obiektu dysponuje kosztorysem niezbędnych prac. Przyznanie środków finansowych zależne będzie jednak od decyzji rady miejskiej.

Ostatni turyści zwiedzili dąbrowską kopalnię w niedzielę 8 maja 2022 r. Tego dnia doszło do awarii układu przewietrzania, skutkującej wyłączeniem kopalni z użytkowania.

- Puściło zawiesie od lutni i część lutni spadła. Lutnia jest w odpowiednim stanie. Same kotwy trzymające trzeba będzie wymienić - mówi Zbigniew Mirkowski z Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

Dąbrowska kopalnia udostępniona jest sztolnią i posiada kilka poziomów. Te dolne, poniżej poziomu sztolni wlotowej, wymagają sztucznego przewietrzania. Obecnie jest to niemożliwe, więc ze względów bezpieczeństwa całkowicie wstrzymano wpuszczanie turystów. Kiedy będą mogli ponownie odwiedzać ostatnią czynną kopalnię głębinową w Zagłębiu Dąbrowskim? Tego nie da się jeszcze określić. W najgorszym wariancie, gdyby procedury przeciągnęły się do jesieni, Muzeum chciałoby przynajmniej wpuszczać turystów podczas zaplanowanej na wrzesień Industriady. Wówczas, gdyby na dole jeszcze nie były wykonane roboty naprawcze, turyści mogliby obejrzeć wyłącznie najwyżej położoną część kopalni.

- Moglibyśmy wpuszczać tylko na pierwszy poziom, tam gdzie wentylacja odbywa się przez szybik - mówi Zbigniew Mirkowski.

Czas po zamknięciu kopalni wykorzystany został na jej przegląd. Muzeum chciałoby nie tylko naprawić lutniociąg, lecz także uzupełnić części zapasowe dla pomp i systemu odwadniania. Obecnie wodę wypompowuje jedna pompa, a druga jest odpięta jako zapasowa, w razie awarii tej pierwszej.

Nie ma natomiast problemów z obudową ceglaną i betonową stosowaną w wyrobiskach. Kilka miesięcy temu kopalnię zbadali naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, w tym specjaliści od geomechaniki. Przeprowadzono wiercenia w obudowie i penetracje mikrokamerą. Wykazały one dobry stan obudowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.