Konkursy: znów nagrodzą EkoAktywnych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Kandydatów do nagród (I miejsce – 10 tys. zł; II – 7 tys. zł i III – 5 tys zł.) zgłosili prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin województwa śląskiego

fot: Andrzej Bęben/ARC

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Po raz kolejny Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach organizuje konkurs EkoAktywni.

Skierowany jest on do organizacji pozarządowych prowadzących działalność proekologiczną o charakterze regionalnym i ponadregionalnym. Celem Konkursu jest nagrodzenie za działalność w zakresie prowadzenia edukacji ekologicznej i promowania ochrony środowiska naturalnego w regionie.

Warunkiem przystąpienia jest przesłanie do Funduszu wypełnionego zgłoszenia wraz z opisem działalności, ze szczególnym uwzględnieniem działalności z ostatnich 3 lat, przed terminem składania zgłoszeń (szczegóły na stronie WFOŚiGW w Katowicach).

Konkurs EkoAktywni WFOŚiGW organizuje już od 2008 r. Jest on szansą dla organizacji pozarządowych i nieformalnych grup działających dla edukacji ekologicznej, ochrony przyrody, jakości środowiska i profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci z terenów, gdzie przekroczone są normy jakości środowiska.

W poprzedniej edycji wpłynęły 52 wnioski, a aż 21 podmiotów zostało nagrodzone.

Kandydatów do nagród (I miejsce - 10 tys. zł; II - 7 tys. zł i III - 5 tys zł.) zgłaszali prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin województwa śląskiego.

I tak pierwsze nagrody I stopnia otrzymali:
• Szkolny Klub Ekologiczny EKOGIM10 w Gliwicach,
• Żywiecka Fundacja Rozwoju w Żywcu,
• Koło Przyrodniczo-Ekologiczne przy Szkole Podstawowej nr 24 w Zabrzu,
• Koło Edukacji Ekologicznej przy Gimnazjum Publicznym nr 1 w czechowicach-Dziedzicach.

Nagrody II stopnia dostali:
• Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej "Cięcina EU" w Cięcinie,
• Koło Przyrodniczo-Ekologiczne przy Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Strzebiniu,
• Stowarzyszenie "Bądź z nami" w Będzinie,
• Liga Ochrony przyrody przy Szkole Podstawowej w Zajączkach Pierwszych,
• PTTK Oddział Beskid Śląski w Cieszynie.

Czeki wartości 5 tys. zł, czyli nagrody III stopnia otrzymali:
• Koło Ekologiczne ZSP w Kyrach,
• ZHP Chorągiew Śląska Hufiec Częstochowa,
• Stowarzyszenie dla Rozwoju Kocierza Moszczanieckiego w Łękawicy,
• Stowarzyszenie "Razem na Szybiku" w Wodzisławiu Śląskim,
• grupa badawcza projektu "Ekoodpowiedzialni" w Strumieniu,
• Stowarzyszenie Nasze Kalety w Kaletach,
• Grupa Ekologiczno-Prozdrowotna przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr 5 w Piekarach Śląskich,
• Polski Klub Ekologiczny Koło w Tychach,
• Szkolna Grupa Ekologiczna przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gminazjum nr 1 w Szczyrku,
• Ustroński Klub Ekologiczny w Ustroniu,
• Parafialne Towarzystwo Oświatowe w Gamowie,
• Stowarzyszenie "Mała Szkoła w Rokitnie Szlacheckim"w Rokitnie Szlacheckim.

W galerii: Finał konkursu EkoAktywni 2014 (zdjęcia Andrzej Bęben - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.