Konkurs: Nagrody za burzenie

Siedem osób i firm uhonorowanych zostało tytułem Lidera Innowacji podczas tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Regionalne Centrum Innowacji Śląski Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji. Konkurs został zainaugurowany w 2002 roku podczas otwarcia Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG-KATOWICE 2002.

W tegorocznej, ósmej edycji konkursu, organizowanej pod honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego i prezesa Urzędu Patentowego RP, nagrodzeni zostali: Henryk Składanic – prezes Odlewni Metali Szopienice, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie, Instytut Nafty i Gazu w Krakowie, Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu, firma „SALAG” oraz spółdzielnia „Domena” w Bielsku-Białej. Przyznaniu tytułu Lidera Innowacji towarzyszyło wręczenie Honorowych Medali im. Adama Graczyńskiego.

Medale te przyznawane są od 2005 roku za promocję i popularyzację innowacyjności oraz postawy burzące bariery rozwoju przedsiębiorczości, owocujące postępem naukowo-technicznym w gospodarce. W tegorocznej edycji medale przyznano: Zbigniewowi Ciupińskiemu – redaktorowi naczelnemu czasopisma „Nowator XXI”, Waldemarowi Matusiakowi – emerytowanemu dyrektorowi gabinetu prezesa Urzędu Patentowego RP oraz Andrzejowi Szewcowi – profesorowi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.