Konkurs kierowany jest do studentów i absolwentów polskich wyższych uczelni

fot: Tomasz Rzeczycki

Dworzec kolejowy w Bytomiu

fot: Tomasz Rzeczycki

KP Intercity i Pesa Bydgoszcz wspólnie organizują konkurs dla studentów i absolwentów wyższych uczelni na zaprojektowanie nowych pociągów klasy InterCity oraz koncepcji usług świadczonych na pokładach podczas podróży - poinformowały obie spółki.

Organizowany przez przewoźnika i producenta taboru konkurs kierowany jest do studentów i absolwentów polskich wyższych uczelni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia. Konkurs ruszył w piątek, a prace można zgłaszać w czterech kategoriach.

Pierwsze dwie kategorie to podróż pociągiem dziś i jutro - zmiany i nowe trendy kształtujące podróż, redefinicja obecnego standardu i nowe funkcjonalności na pokładzie pojazdów wysokiej prędkości lub pojazdów typu double deck oraz praca, jedzenie, zabawa i odpoczynek w podróży - nowa formuła wybranej aktywności; innowacyjne usługi usprawniające podróż i kształtujące pozytywne doświadczenia pasażerów.

Kolejne kategorie to dostępność i bezpieczeństwo - jak organizować przestrzeń i usługi uniwersalne, w tym dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz komunikacja wizualna - identyfikacja graficzna nowych usług, zintegrowane systemy informacji pasażerskiej w pociągach dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników, kolorystyka wnętrz i identyfikacja poszczególny stref w pojazdach szynowych.

- Ogłoszony wspólnie z Pesa Bydgoszcz konkurs to kolejne działanie w kierunku tworzenia nowoczesnych, innowacyjnych pociągów i usług odpowiadających na potrzeby podróżnych, w którym wsłuchujemy się w głos młodych, zdolnych twórców. Kolej to transport przyszłości i takie też przyszłościowe projekty chcemy wdrażać w życie w PKP Intercity - powiedział prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Z kolei prezes Pesy Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski pokreślił, że przy projektowaniu pociągów niezwykle ważne jest odpowiednie podejście do funkcjonalności i oczekiwań pasażera.

- W Pesie przywiązujemy do tego ogromną wagę, dlatego jesteśmy otwarci na nowe pomysły i idee, które zaprezentują nam studenci w konkursie organizowanym razem z PKP Intercity. Liczymy na to, że wspólnie uda nam się zaprojektować i stworzyć pociągi przyszłości, które będą synonimem najwyższej klasy, wygody i bezpieczeństwa - dodał Zdziarski.

Projekty można zgłaszać do 28 lutego 2021 r., a rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie zwycięzców nastąpi do 31 marca 2021 r. Obydwie spółki przyznają po trzy nagrody dla najlepszych projektów. Łączna pula nagród wynosi 30 tys. zł.

Szczegóły i regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronach: intercity.pl oraz pesa.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.