Koniec perypetii z wodą mineralną?

fot: Tomasz Rzeczycki

Gmina Bystrzyca Kłodzka pod względem górniczym to teren eksploatacji wapieni oraz wydobycia wody mineralnej

fot: Tomasz Rzeczycki

Po kilkunastu latach od zamknięcia poprzedniej rozlewni u podnóża Gór Bystrzyckich wznawiane jest wydobycie wody mineralnej. Uznawana za kopalinę woda lecznicza może być teraz pozyskiwana także z dodatkowych odwiertów, wydrążonych kilka lat temu.

Leżące u wschodnich podnóży Gór Bystrzyckich wsie Szczawina i Stara Łomnica znajdują się w rejonie znanym od stuleci z występowania wód mineralnych. Także w sąsiednim Gorzanowie prowadzi się wydobycie wody. Do 2007 r. funkcjonowała w tym rejonie rozlewnia wód, należąca do uzdrowiska Lądek-Długopole. Z powodu dekapitalizacji linii produkcyjnej została wyłączona z użytku. Uzdrowisko znalazło dzierżawcę, jednak ten nie spełnił pokładanych nadziei i umowę w 2011 r. rozwiązano.

Gdy nowego dzierżawcy nie udało się znaleźć, wiosną 2013 r. rozlewnię wystawiono działkę na sprzedaż. Zakupiła ją firma z Warszawy, która postanowiła zbudować rurociąg i postawić nową rozlewnię w innym miejscu, we wsi Szklarka przy drodze wojewódzkiej nr 388 (Bystrzyca Kłodzka - Ratno Dolne).

Poprzednio woda ujmowana była z odwiertów Szczawina 1 i Studzienne. Ten ostatni figuruje zresztą jako miejsce pobierania tejże wody mineralnej w najnowszym obwieszczeniu Głównego Inspektora Sanitarnego z 15 grudnia 2020 r. Inwestor postanowił jednak wykonać także nowe otwory wiertnicze do pobierania wód. Mowa o odwiertach Hanna 1, Hanna 2, Hanna 3, Hanna 4, Kazimierz 1, Kazimierz 2 w Starej Łomnicy.

- Otwory wiertnicze na działkach nr 1080 i nr 1175/2 w obrębie Stara Łomnica wykonano w latach 2015 i 2018. Według danych posiadanych przez tutejszy organ, od tego czasu nie były wykorzystywane. Znajdują się w pobliżu Kolonii Szychów, około 2,3 km na południowy wschód od wsi Stara Łomnica. Wody lecznicze są kopaliną, a ich wydobywanie wymaga uprzedniego uzyskania koncesji. Dotychczas koncesja taka nie została wydana, wobec czego nie został ustanowiony obszar górniczy, w którego obrębie można prowadzić eksploatację kopaliny - poinformował nas Grzegorz Wowczuk, dyrektor OUG Wrocław.

Dokumentacja hydrogeologiczna zasobów eksploatacyjnych wód ujęcia w Starej Łomnicy zatwierdzona została przez starostę kłodzkiego 29 maja 2020 r. Zaplanowano wydobywanie wody przy użyciu podwodnych agregatów pompowych. Postępowanie administracyjne zostało wszczęte na początku lipca ub.r. Teren, na którym znajdują się odwierty, nie jest objęty zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla wydobywania kopaliny - wody leczniczej z odwiertów koło Starej Łomnicy została wydana 14 października 2020 r. W tym też roku ukończona została budowa nowej rozlewni.

Zgodnie z obowiązującym prawem, do momentu wydania koncesji na wydobycie wód z nowych odwiertów, rozlewnia może korzystać ze starego w Szczawinie.

W powiecie kłodzkim wydobywa się wody mineralne w kilkunastu rejonach. W gminie Bystrzyca Kłodzka poza wodami mineralnymi pozyskiwane są również inne kopaliny, np. w kamieniołomach ze złoża Romanowo-Waliszów. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.