Koncesje na składowanie dwutlenku węgla

W Polsce powstanie nowy urząd – Krajowego Administratora Podziemnych Składowisk CO2 – KAPS CO2.

Na zatłaczanie i składowanie gazu cieplarnianego wydawane będą koncesje. Przedsiębiorca, który podejmie się tego zadania, weźmie na siebie wiele obowiązków. Zobowiąże się m.in. do prowadzenia przez minimum 20 lat monitoringu podziemnego składowiska. Po przekazaniu go państwu, będzie finansował 30-letni monitoring oraz ewentualne działania naprawcze, jeżeli ujawnią się nieprawidłowości w składowaniu. Takie regulacje prawne zostały przez Ministerstwo Środowiska skierowane do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

– Musimy wdrożyć unijne prawo, aby wiedzieć, gdzie i jak lokalizować projekty CCS, i jak je monitorować. To szansa na udoskonalenie technologii, przy zapewnieniu bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska – zapewnia „TG” Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju, wiceminister środowiska.

Główny geolog kraju uważa, że Polska może stać się liderem w zakresie oceny możliwości składowania dwutlenku węgla głęboko pod ziemią. Planowane regulacje są konieczne do realizacji dwóch projektów demonstracyjnych – instalacji CCS w Bełchatowie i Kędzierzynie. Zostały one zgłoszone oficjalnie przez nasz rząd do „Programu Flagowego UE”: 10-12 projektów demonstracyjnych CCS planowanych do przetestowania na terenie Wspólnoty. Wyniki powinny być w 2015 roku. Zadecydują one o skali wdrożenia technologii CCS nie tylko w Polsce.

– Za pieniądze unijne możemy być jednym z pierwszych krajów, które sprawdzą tę technologię – dodaje Henryk Jacek Jezierski.

Konsultacje, dotyczące założeń do projektu ustawy o zasadach zatłaczania dwutlenku węgla pod ziemię, mają być prowadzone do 6 grudnia br. Regulacje przygotowane przez Ministerstwo Środowiska zawierają sporo szczegółowych postanowień, dotyczących miejsc zatłaczania gazu, warunków uzyskania koncesji i likwidacji składowisk. Mają one podlegać kontrolom administracji geologicznej (Ministerstwo Środowiska) oraz nadzorowi górniczemu (prezesa Wyższego Urzędu Górniczego). Efektem tego może być np: nakaz usunięcia nieprawidłowości, wstrzymanie działalności lub ruchu zakładu górniczego.

Gaz cieplarniany na pewno nie będzie zatłaczany do wyrobisk kopalnianych na Śląsku. Planowane regulacje dopuszczają to: „wyłącznie na wyznaczonych częściach terytorium Polski oraz polskich obszarach morskich, jeżeli nie spowoduje to zagrożenia środowiska i nie naruszy wymagań bezpieczeństwa powszechnego”. Jak nas poinformowała Magdalena Sikorska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Środowiska, podziemne składowiska dwutlenku węgla będą lokalizowane w formacjach geologicznych, stanowiących naturalną nieprzepuszczalną barierę geologiczną. Poszukiwanie, rozpoznawanie takich miejsc, a następnie podziemne składowanie dwutlenku węgla podlegać będzie koncesjonowaniu. Podobne regulacje dotyczą obecnie podziemnego bezzbiornikowego magazynowania gazu ziemnego oraz paliw płynnych. Główny geolog kraju w wywiadzie dla „TG” mówił, że najlepszymi na składowanie dwutlenku węgla wydają się głębokie warstwy wodonośne solankowe, a miejsca po gazie czy ropie mogą być właściwie wykorzystane raczej lokalnie.

Opłaty pobierane za zatłaczanie dwutlenku węgla pod ziemię, w 60 proc. mają wpływać do budżetu gminy, na której terenie będzie składowany. Pozostałe 40 proc. ma być przekazywane na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsiębiorcy przed rozpoczęciem zatłaczania mają mieć obowiązek zabezpieczenia środków finansowych na likwidację, monitoring lub ewentualne usuwanie skutków wycieku CO2 ze składowiska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Praca dla górników w Kolejach Śląskich. PGG organizuje spotkanie informacyjne w Katowicach

Według prognoz KE, polska gospodarka będzie jedną z najszybciej rozwijających się w UE

Komisja Europejska prognozuje, że polska gospodarka będzie jedną z najszybciej rozwijających się w UE - podkreśliło Ministerstwo Finansów w komentarzu do prognoz KE. Bruksela spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. na poziomie 3,5 proc.

Bogusław Oleksy: „Nie rozważamy sprzedaży JSW Koks, pracujemy nad różnymi scenariuszami”

Bogusław Oleksy, p.o. prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, podczas ostatniej konferencji wynikowej spółki, poinformował, że Grupa JSW nie rozważa sprzedaży JSW Koks, pracuje nad różnymi scenariuszami i optymalizacją kosztów.

Orlen przedłuża promocję paliwową do końca wakacji

Orlen przedłuża promocję paliwową. Kierowcy będą mogli zatankować nawet 700 litrów paliwa w obniżonej cenie. Oferta będzie obowiązywać we wszystkie weekendy do końca wakacji.