Komunikatory w czasach pandemii: Polacy wolą Skype

1587627941 komunikatorymapa

fot: Picodi

W Europie króluje WhatsApp. Był najczęściej wyszukiwaną aplikacją w 22 krajach

fot: Picodi

Polacy wolą Skype, zachód Europy - WhatsApp. Tylko Duńczycy korzystają z Google Meet  - wynika z badań przeprowadzonych przez portal zakupowy Picodi. W Europie od czasów wprowadzenia restrykcji zainteresowanie komunikatorami wzrosło 7-krotnie.

Komunikatory wykorzystujemy nie tylko do komunikacji w zdalnej pracy, czy nauce. Pomagają nam również utrzymywać znajomości, a nawet organizować spotkania towarzyskie czy... koncerty bez konieczności wychodzenia z domu. 

Zespół analityczny Picodi.com postanowił sprawdzić, które narzędzia i aplikacje dające możliwość przeprowadzenia rozmów wideo najbardziej zyskały na popularności w ostatnim czasie.

W badaniu przeanalizowano średnią liczbę wyszukań online kilkunastu najpopularniejszych komunikatorów, zarówno od dużych producentów jak i niszowych, czyli m.in. Google, Microsoft, Facebook, Rakuten, Line Corporation.

Wyniki, przynajmniej w części nie powinny zaskakiwać. W Europie króluje WhatsApp. Był najczęściej wyszukiwaną aplikacją w 22 krajach - od Portugalii po Niemcy i Czechy. WhatsApp jest popularny również w Turcji i Mołdawi, a jego popularność rośnie o dziwo w Rosji, gdzie do tej pory preferowano raczej rozwiązania dające poczucie bezpieczeństwa i poufności komunikacji.

Kolejne miejsce na liście zajmuje kontrowersyjny Zoom, którego przeciwnicy twierdzą, że zbyt wiele informacji przekazuje do Chin. Zoom jest popularny w 14 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwecji, w krajach nadbałtyczkich, czy na Ukrainie. 

Polska okazała się dość konserwatywna, uporczywie korzystając przede wszystkim ze Skype. Ten komunikacyjny weteran jest używany w wielu firmach między innymi ze względu na fakt, że w okresie modernizacji sprzętu ok. 10 lat temu był dość stabilnym rozwiązaniem telekonferencyjnym, działającym wówczas na każdym urządzeniu. Skype jest również popularny na Słowacji, Węgrzech i w Grecji

Podobnie niszowo wygląda udział w komunikatorowym rynku aplikacji Viber i Microsoft Teams. Pierwsza jest popularna Na Białorusi i w Serbii, druga - w pozostałej części Bałkanów i w Lichtensteinie. 

Na tym tle wyróżniają się Duńczycy, którzy jako jedyni w Europie wolą Google Meet. 

Badanie przeprowadzone przez Picodi oparto na porównaniu liczby wyszukań online 19 komunikatorów internetowych umożliwiających przeprowadzenie rozmów wideo. Dane archiwalne pochodzą z Google Keyword Planner.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.