Kompania Węglowa: ogień mniej straszny

fot: Jarosław Galusek/ARC

Jednym z tematów omawianych na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego będą wyniki spółek węglowych za ubiegły rok

fot: Jarosław Galusek/ARC

Ratownicy ze wszystkich kopalń Kompanii Węglowej zostaną wyposażeni w trudnopalną bieliznę o właściwościach antyelektrostatycznych. Łącznie w całej spółce rozdysponowanych zostanie 3141 kompletów. Bielizna ta swoimi właściwościami fizycznymi i mechanicznymi minimalizuje negatywny wpływ wysokiej temperatury na skórę oraz ułatwia leczenie ewentualnych oparzeń.

W komplecie, który otrzymają ratownicy, jest koszulka z długim rękawem bez kołnierza oraz spodenki z długimi nogawkami. Komplet powinien zachować właściwości antyelektrostatyczne przez przynajmniej 50 prań, wykonywanych w pralkach przemysłowych w temperaturze 40 st. C.

- Decyzja o wyposażeniu ratowników w tego typu bieliznę podyktowana była wynikami badań użytkowych, których celem było sprawdzenie jej właściwości w środowisku pracy osób zatrudnionych w warunkach zagrożeń pod ziemią. Badania te zostały przeprowadzone po próbnej dostawie tego typu odzieży w kopalniach istniejącego wówczas Centrum Wydobywczego Północ - wyjaśnia Marek Pawełczyk z Biura BHP Kompanii Węglowej.

Trudnopalna bielizna jest obecnie przekazywana użytkownikom. Wśród osób, które już zapoznały się z jej właściwościami, jest Grzegorz Kalemba, zastępowy ratowników z kopalni Bobrek-Centrum.

- Testowaliśmy nową bieliznę podczas przygotowań do międzynarodowych zawodów ratowniczych na Ukrainie, między innymi w komorze cieplnej. Stosowana z oddychającymi ubraniami nowego typu sprawdza się rewelacyjnie. Jest mocniejsza od tradycyjnej bielizny bawełnianej z atestem i dodatkowo odprowadza wilgoć. Wyposażenie ratowników w trudnopalną bieliznę to mądra inicjatywa. Pamiętam dobrze, jak po katastrofie w kopalni Śląsk, gdzie temperatura po zapaleniu i wybuchu metanu wynosiła nawet 1000 stopni Celsjusza, ubrania wtopiły się w skórę poszkodowanych górników tak mocno, że nie można było ich nawet dotknąć - opowiada zastępowy.

Oparzenia, spowodowane zapłonem i wybuchem metanu oraz wybuchem pyłu węglowego, są jednymi z najbardziej niebezpiecznych i trudnych w leczeniu obrażeń, na jakie narażeni są górnicy pracujący w najbardziej niebezpiecznych rejonach kopalń węgla kamiennego. Takie obrażenia odnieśli m.in. górnicy, którzy ucierpieli podczas katastrofy w kopalni Śląsk w 2009 r. Katastrofa pochłonęła 20 ofiar śmiertelnych, a kolejnych 37 górników odniosło ciężkie obrażenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.