Komisja Europejska zaproponuje podatek od CO2

Greenpeace KWB Konin

fot: Greenpeace

Aktywiści Greenpeace na terenie kopalni Konin

fot: Greenpeace

Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek, że wkrótce przedstawi projekt prawa unijnego, nakładającego podatek od korzystania z paliwa napędowego, węgla i gazu ziemnego - poinformował piątkowy "Puls Biznesu".


Emer Traynor, rzeczniczka UE powiedziała, że „podatek od CO2” jest kwestią priorytetową dla Algirdasa Semety, nowego komisarza ds. podatków i ceł. Zapowiedział, że projekt unijnego prawa zostanie przedstawiony w najbliższych miesiącach.

 

Dotychczas propozycje wprowadzenia w całej UE podatku od C02 napotykały opór - przypomina "Puls Biznesu". Takie podatek od lat stosują Szwecja, Dania i Finlandia. W grudniu za jego wprowadzeniem w swoim kraju opowiedział się prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.