Kolumbijczycy chcą się od nas uczyć mechanizacji górnictwa

Kolumbijczycy6 TAL

fot: Jolanta Talarczyk

- Nasze górnictwo słynie z dobrej jakości węgla energetycznego i koksowego. Bolączką tej branży jest transport - powiedziała Estela Gomez z Departamentu Górnictwa kolumbijskiego rządu, która przewodniczy 28 delegacji menadżerów przemysłu wydobywczego tego kraju

fot: Jolanta Talarczyk

+4 Zobacz galerię

Galeria
(7 zdjęć)

71 mln ton węgla rocznie wydobywa się z kopalń podziemnych w Kolumbii. 90 proc. idzie na eksport – głównie do krajów Ameryki Łacińskiej. Mówiono o tym dzisiaj podczas „Polsko-kolumbijskiego wieczoru węglowego”, który się odbył się w katowickim hotelu „Qubus”.

Z trzydniową wizytą do Polski przyjechała dzisiaj po południu 28-osobowa delegacja przedstawicieli górnictwa węglowego Kolumbii. Wcześniej byli w Niemczech. Są zainteresowani wymianą doświadczeń oraz mechanizacją europejskiego górnictwa. Inicjatywa zorganizowania misji gospodarczej do Europy wyszła od Kolumbijczyków. W realizacji tego zamierzenia pomogły Kolumbijsko-Niemieckia Izba Przemysłowo-Handlowej i Ambasada RP w Bogocie. Gospodarzem pobytu Kolumbijczyków w Polsce jest Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.

- Nasza delegacja ma wymiar polityczny i gospodarczy. Nasze górnictwo słynie z dobrej jakości węgla energetycznego i koksowego. Bolączką tej branży jest transport - mówiła podczas dzisiejszego spotkania w Katowicach Estela Gomez z Departamentu Górnictwa kolumbijskiego rządu, która przewodniczy 28 delegacji menadżerów przemysłu wydobywczego tego kraju.

Gości z sytuacją, strukturą i znaczeniem górnictwa dla polskiej gospodarki zapoznał Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Pracownicy kilku firm, w tym Famur i Herkules, przygotowali dla Kolumbijczyków prezentację swojej oferty handlowej. Środowe zakończył bankiet z udziałem przedstawicieli władz województwa śląskiego oraz kierownictwa firm należących do GIPH.

- Kolumbijczycy są zainteresowani stosowaną mechanizacją w polskim górnictwie, organizacją usług na rzecz branży wydobywczej, systemem certyfikacji urządzeń, konsultingu, najnowszych technologii w górnictwie, bezpieczeństwa pracy w kopalniach. Pod te oczekiwania przygotowaliśmy dla nich spotkania w jednostkach naukowo-badawczych pracujących na rzecz przemysłu wydobwczego. Mamy nadzieje, że ta pierwsza misja gospodarcza przedstawicieli górnictwa węglowego Kolumbii w Polsce, przysporzy naszym firmom nowych kontrahentów – powiedział nettg.pl Janusz Olszowski, prezes GIPH.

Kolumbijska delegacja jutro odwiedzi Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Goście zapoznają się podczas pobytu na Śląsku z funkcjonowaniem KOMAG-u, i Kopalni Doświadczalnej „Barbara”. Zwiedzą również Zabytkową Kopalnię „Guido”.

Galeria: Podczas  „Polsko-kolumbijskiego wieczoru węglowego”  w Katowicach. Zdjęcia: Jolanta Talarczyk

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.